"Armia" wysokich urzędników w warszawskim ratuszu. "Liczbą przebili tych w rządzie RP"
Jeden z warszawskich radnych poinformował, że liczba urzędników w stołecznym ratuszu rośnie. Tych na wysokich stanowiskach ma już być więcej niż ministrów i wiceministrów w całym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.
Problem przerośniętej biurokracji istnieje w Polsce nie od dziś. RMF FM podsumowało ostatnio, że polski rząd oprócz premiera Mateusza Morawieckiego tworzy aż 122 polityków (ministrów, sekretarzy stanu i podsekretarzy). Z drugiej strony nadzorują oni aż 19 ministerstw oraz prace Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Tymczasem Justyna Glusman (dyrektor-koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w warszawskim ratuszu) poinformowała, że miasto ma nowego urzędnika. Jan Piotrowski został bowiem zatrudniony na stanowisku pełnomocnika ds. Dzielnica Wisła.
Ta informacja nie umknęła radnemu PiS Błażejowi Pobożemu. "Gratulacje! Dyrektorów, zastępców dyrektorów i pełnomocników w ratuszu u Rafała Trzaskowskiego jest już więcej niż ministrów i wiceministrów w polskim rządzie" - napisał na Twitterze.
Jak dodano, w sumie na tych wysokich stanowiskach miasto zatrudnia ponad 150 osób (w tym 132 dyrektorów i wicedyrektorów oraz ok. 20 pełnomocników - stan na grudzień 2019 r.).
Warszawa. Zadłużenie miasta sięga już miliardów złotych
Czemu rosnąca liczba urzędników może zaskakiwać? Przypomnijmy, że prezydent Warszawy wielokrotnie w ostatnich miesiącach informował o problemach finansowych miasta, a o budżecie na rok 2020 mówił, że "będzie bardzo trudny". Zadłużenie miasta na koniec przyszłego roku ma wzrosnąć do niemal 5 miliardów złotych. Rafał Trzaskowski przyznał ostatnio, że konieczne jest "zawieszenie na kołku" m.in. budowy obwodnicy śródmiejskiej.
ZOBACZ: Marek Sawicki o aferze gruntowej i śmierci Andrzeja Leppera. "Śledztwo powinno zostać wznowione"
Media dodają, że z powodu finansów, odłożono plany linii tramwajowej na Gocław, budowy siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej i teatru TR Warszawa na pl. Defilad. Nie obejdzie się też bez podwyżek dla mieszkańców. Wzrosną m.in. ceny biletów i koszty wywozu śmieci. W tej sytuacji pytania o rozbudowę biurokracji urzędniczej wydają się więc co najmniej zasadne.
Dlaczego pracowników ratusza na wysokich stanowiskach jest aż tak wielu? Z tym pytaniem zwróciliśmy się bezpośrednio do warszawskiego ratusza. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź na nasze pytania, pojawi się ona na naszej stronie.
Źródło: RMF FM, wyborcza.pl