RegionalneWarszawaApropal, Bajaderka czy Praho? Warszawskie czcionki do pobrania za darmo!

Apropal, Bajaderka czy Praho? Warszawskie czcionki do pobrania za darmo!

"Dzięki dokumentacji ocalimy od zapomnienia najciekawsze style i unikatowe okazy lokalnej typografii. Tworząc na ich podstawie nowe projekty, chcemy nadać im drugie życie i wprowadzić je do powszechnego użytku".

Apropal, Bajaderka czy Praho? Warszawskie czcionki do pobrania za darmo!
Karolina Kołodziejczyk

Warszawskie Kroje to niekomercyjny projekt, w wyniku którego powstała seria dziesięciu nowych krojów pism, stworzonych w oparciu o tradycje warszawskiej typografii. Powstałe fonty będą udostępnione za darmo, na otwartej licencji.

Inspiracją i podstawą dla nowych krojów jest historyczne liternictwo stołecznych modernistycznych neonów, ręcznie wykonanych szyldów, reklam i murali z czasów PRL i znikających tradycji miejskiej typografii z lat 1920–1980. - Naszym celem nie jest tylko cyfrowe odtworzenie historycznych krojów, ale przede wszystkim opracowanie nowych propozycji, nawiązujących do warszawskiego „charakteru pisma” - zaznaczają twórcy projektu.

- Dzięki dokumentacji ocalimy od zapomnienia najciekawsze style i unikatowe okazy lokalnej typografii. Tworząc na ich podstawie nowe projekty, chcemy nadać im drugie życie i wprowadzić je do powszechnego użytku - dodają.

Lombard jak Jubiler

Projekt Warszawskie Kroje składał się z dwóch głównych etapów. Pierwszy z nich obejmował badanie i obszerną dokumentację literniczych tradycji miasta. Drugi etap to seria warsztatów projektowych, w trakcie których uczestnicy opracowali kompletne czcionki.

W ten sposób powstała m.in "Bajaderka": czcionka inspirowana typografią tabliczek warszawskich zakładów usługowych. Na stronie kroje.org znajdziemy również "Lombard", który jest połączeniem ekspresyjnej pisanki z warszawskich neonów z geometrycznymi napisami charakterystycznymi dla stołecznych rzemieślników. Bezpośrednią inspiracją dla powstania projektu był słynny neon „Jubiler”.

Powstałe fonty są udostępnione za darmo, na otwartej licencji, na stronie internetowej kroje.org.

W projekcie wzięli udział wybrani młodzi projektanci: Ania Wieluńska, Beata Kurek, Joanna Angulska, Ludmiła Niezgoda, Maciej Połczyński, Maciej Włoczewski, Mateusz Machalski, Rafał Buchner, Robert Jarzec, Szymon Sznajder, Zuzanna Rogatty. Pracować pod okiem najbardziej doświadczonych polskich typografów i grafików, takich jak: Łukasza Dziedzica, Michała Jarocińskiego, Wiktorii Grabowskiej czy Adama Twardocha.

Projekt Warszawskie Kroje potrwa do końca 2016 roku. Organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa, we współpracy z Design Crit i jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.

Obraz
kulturatradycjawarszawa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)