RegionalneWarszawaAl. Kaczyńskiego to już rzeczywistość. Zmiany na oficjalnej mapie miasta

Al. Kaczyńskiego to już rzeczywistość. Zmiany na oficjalnej mapie miasta

Pojawiły się też inne adresy.

Al. Kaczyńskiego to już rzeczywistość. Zmiany na oficjalnej mapie miasta

Warszawskie ulice już zostały zdekomunizowane? Tak wynika z zaktualizowanej mapy Warszawy, która jest dostępna na stronie internetowej stołecznego ratusza. Tym samym można zobaczyć, że ul. Lecha Kaczyńskiego figuruje już na planie miasta.

W piątek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał decyzję o dekomunizacji 47 ulic. Najważniejsza zmiana to przemianowanie fragmentu Trasy Łazienkowskiej u2013 al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego. Po początkowych deklaracjach nikt nie spodziewał się, że zmiany prędko wejdą w życie. Jednak, jak wynika z zaktualizowanej mapy Warszawy, która jest dostępna na stronie internetowej urzędu miasta al. Armii Ludowej jest już al. Lecha Kaczyńskiego.

W ten sposób na mapie możemy zobaczyć, że inne adresy również zostały zmienione. Ul. Małego Franka (Zubrzyckiego) stała się ul. Danuty Siedzikówny "Inki", zastrzelonej przez UB na Woli. Swoją ulicę mają m.in.: pieśniarz Przemysław Gintrowski na Mokotowie (zamiast Wincentego Rzymowskiego), Komitet Obrony Robotników we Włochach (zamiast ul. 17 Stycznia), Marek Edelman (zastąpiła Lewartowskiego na Muranowie), Wojciech Kilar na Ursynowie (zamiast Jana Wasilkowskiego), niedawno zmarła Olga Johann, wiceprzewodnicząca rady miasta (zastąpiła Jana Szałka na Woli), poeta Zbigniew Herbert na Powiślu (zamiast autora dramatu "Niemcy" Leona Kruczkowskiego).

Zmiany można sprawdzić na tej stronie internetowej . WawaLove.pl poprosiła o kometarz stołeczny ratusz.. - Zgodnie z roztrzygnięciem nadzorczym wojewody, które weszło w życie w dniu podjęcia, miasto w serwisach mapowych musiało wprowadzić zmiany - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy miasta. To kiedy możemy spodziewać się zmian tabliczek? - To wymaga zarówno zlecenia, jak i zakupu tych tablic oraz zmian w systemie Zarządu Transportu Miejskiego. Ten proces jest dużo bardziej pracochłonny - dodaje w rozmowie z nasyzm serwisem.

Blokada Platformy. Będzie uchwała

Politycy z warszawskiej PO zapowiedzieli, że będą blokować zmianę nazw ulic. Wkrótce złożą projekt uchwały w tej sprawie.

- Na najbliższej sesji rady miasta klub PO będzie składał projekty uchwał dotyczące odwołania się od zarządzenia wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rada rozpatrzy te projekty na sesji w czwartek u2013 mówi Polskiej Agencji Prasowej warszawski radny PO Jarosław Szostakowski.

Warto przypomnieć, że zmiany w nazewnictwie są efektem ustawy dekomunizacyjnej, która została przegłosowana w Sejmie 1 kwietnia 2016 r. Zgodnie z jej przepisami "nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować".

Ustawa precyzuje, że "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.


Przeczytajcie również: Zmiany na stanowisku stołecznego komendanta. Najpierw dymisja, teraz awans

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)