Trwa ładowanie...

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i Słowa”

19-23 listopada 2014 r., Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i Słowa”
d1b7wxh
d1b7wxh

Polecamy dziewiątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“, w którym wezmą udział artyści z różnych stron świata, znani nie tylko w kręgu miłośników sztuki opowiadania, ale także muzyki, literatury, tańca i teatru. Tegoroczny festiwalowy podtytuł to „Litery i słowa“ – w programie pojawią się więc widowiska, które zaczynają się od tego właśnie momentu „w połowie drogi“ – między tym, co zapisane, a tym co żywe, mówione, odegrane, wyśpiewane.

Opowieścią księgi będzie spektakl w wykonaniu Xanthe Gresham (Wielka Brytania)
i Arasha Moradiego (Iran) na podstawie perskiej Księgi Królewskiej – Szahname. W tradycji Indii mity, eposy i bajki opowiadne są za pomocą języka tanecznych gestów. Nathalie LeBoucher (Francja)
, która w unikalny sposób łączy sztukę opowiadania z tradycyjną indyjską techniką tańca – kathakali, opowie i wytańczy prastary mit o powstaniu świętej rzeki Gangesu a Magdalena Niernsee - pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak wraz z Jarkiem Kaczmarkiem zabiorą młodszych widzów w świat tańczących słów indyjskich bajek. Na roztańczoną baśń „Kamienny kwiat“ z tradycji flamenco zapraszają Mirella Gliwińska - opowiadanie, Nadia Mazur – taniec i Tomasz Skłodowski – gitara.

Wydarzeniem Festiwalu będą spektakle Dana Yashinsky‘ego z Kanady, który w niezwykłych, kameralnych opowieściach przypomini o tym, jak blisko historie naszego życia połączone są ze starymi opowieściami i nową literaturą.

d1b7wxh

Formę z pogranicza literatury i żywej opowieści zaprezentują Peter Łyczkowski i Adam Bauman w „Zbyt głośnej samotności“ wg. Hrabala – spektaklu w formule Czytagrania – czyli słuchowiska tworzonego na żywo.

„Mamuna czyli baba – dziwo“ to spektakl na podstawie książki Juliana Tuwima „Czary i czarty polskie”, wybranych tekstów pieśni, bajek i legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce, w wykonianiu Justyny Jary, Joanny Sarneckiej, Baszy Songin i Dominika Gąsowskiego.

„Wędrowcy i opowieści“ to historia o tym, jak krzyżowały się drogi Polaków podróżujących do Turcji i Turków jadących do Polski, wysnuta na podstawie przekazów literackich, listów, pamiętników. Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Małgorzata Litwinowicz i Marta Maślanka opowiedzą o tym, jak wielki polski poeta Adam Mickiewicz gotował pilaw z kurczakiem w Stambule na ulicy Słodkich Migdałów i jak niejaki Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim.

Jak zawszy kulminacją Festiwalu będzie „Noc opowieści“, w której wezmą udział festiwalowi goście, w tym Regina Sommer (Niemcy) – znawczyni tradycyjnych i współczesnych niemieckich baśni.

d1b7wxh

Co dla dzieci?

Najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w spektaklu „Harfa Papuszy“ - opowieści i pieśni w wykonaniu cygańskich dzieci, uczestników projektu „Mali ambasadorowie“, prowadzenie Beata Franowska oraz posłuchać cygańskich bajek opowiedzianych i wyśpiewanych przez Magda Lenę Górską (spektakl „Matiasz i Matka Słońca“) i Joannę Sarnecką z akompaniamentem na gitarze i drumli Macieja Harnego („Człowiek, który zwał się Nic“). Na bajki w rytmie afrykańskich bębnów zapraszają: Jarek Kaczmarek i mistrz gry na afrykańskich bębnach dundun i djembe Mohamed Gaspard Conde. Paweł Górski zabierze dzieci w świat baśniowego Tybetu. Maga Lena Górska opowie bajkę Andersena o „Małej syrence“. Na festiwalu odbędzie się premiera spektaklu baśni włoskich wg. Italo Calvino „Statek o trzech pokładach“ Agnieszki Hakizimany i Angeli Ottone.

W programie Festiwalu znalazły się spotkanie i warsztaty:„Książka obrazkowa – opowieść skończona, ale niskończona“ i „Miasto muzyki“ – warsztaty opowiadania i rysowania komiksów na podstawie opowieści o mieście przyszłości.

Oryginalnym wydarzeniem w programie festiwalu będzie plenerowa opowieść-gra: „Vedra – w labiryncie Saskiej Kępy”,

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i Słowa”, **19-23 listopada 2014
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1
PROGRAM

19 listopada, środa

10.00 – Statek o trzech pokładach. Spotkanie z bajką włoską – Angela Ottone i Agnieszka Hakizimana

d1b7wxh

11.30 – Matiasz i Matka Słońca. Baśń cygańska – Magda Lena Górska

19.00 – Zbyt głośna samotność – Czytagramy

21.00 – Manas. Epos Kirgizów – Rysbai Isakhov (Kirgizja)

20 listopada, czwartek

10.00 – Harfa Papuszy - prowadzi Beata Frankowska

10.45 – O człowieku, który zwał się nic – Joanna Sarnecka i Maciej Harna

19.00 – Gwiazdka 1912 – Regina Sommer (Niemcy)

21.00 – Galop Gangesu albo historia 60 000 braci Sagala – Nathalie LeBoucher (Francja)

d1b7wxh

21 listopada, piątek

10.00 oraz 11.30 – Opowieści w rytmie dundun i djembe – Jarek Kaczmarek, Mohammed Gaspard Conde

17.00 – Kamienny kwiat – Mirella Gliwińska, Nadia Mazur i Tomasz Skłodowski

19.00 – Wędrowcy i opowieści – Agnieszka Aysen Kaim, Małgorzata Litwinowicz, Albert Kwiatkowski i Marta Maślanka

21.00 – Księga Królewska – Szahname – Xanthe Gresham (Wlk. Brytania) i Arash Moradi (Pakistan/Wlk. Brytania)

22 listopada, sobota

10.00 – Tashi dello – bądź zdrów. Opowieści z Tybetu – Paweł Górski i Bart Pałyga

d1b7wxh

11.30-14.00 – Książka obrazkowa – opowieść skończona, ale nieskończona – spotkanie i warsztat z Iwoną Chmielewską

17.00 – Kathak. Baśnie Indii – Jarek Kaczmarek i Magda Niernsee

19.00 – Franek i Ognisty Ptak – Dan Yashinsky (Kanada)

22.00-3.00 – Noc Opowieści. Grrim Grimm 202

23 listopada, niedziela

11.00-13.00 – Miasto muzyki. Warsztaty opowiadania i rysowania – Jarek

Kaczmarek, Czarli Bajka, Anna Woźniak

17.00 – Mała Syrenka - Magda Lena Górska

d1b7wxh

19.00 – Mamuna, czyli Baba-Dziwo – FURU kolektyw

21.00 – Opowiadacz w opałach – Dan Yashinsky (Kanada)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

22 listopada, sobota, g. 11.00-13.30

Vedra. W labiryncie Saskiej Kępy – spacer i opowieści z Łukaszem

Szypkowskim i Jarkiem Kaczmarkiem.

Start: Wejście do Parku Skaryszewskiego od strony Ronda Waszyngtona

21 listopada, piątek, g. 9.00-12.30

22 listopada, sobota, g. 9.00-12.30

Czerwona nić opowieści.

Warsztat opowiadania z Danem Yashinskym

Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. M. Anielewicza 6, sala edukacyjna

Zapisy pod adresem: studnia.warsztaty@gmail.com

14 listopada, piątek, godz. 18.00.

Grodziskowo – szepty miasta, ścieżki opowieści

Galeria Etnograficzna Willa Radogoszcz, ul. Henryka Sienkiewicza 31, Grodzisk Mazowiecki.

Bilety i rezerwacje:

Spektakle poranne dla dzieci: 10zł/dziecko. Spektakle wieczorne: 20 zł. Noc opowieści: 30 zł. Karnet: 200 zł. Imprezy towarzyszące – wstęp wolny.

Rezerwacja biletów: W dniach: 03.11 – 16.11.2014 rezerwacje wyłącznie drogą mailową,na adres biletyMFSO@gmail.com. Rezerwację można uznać za ważną dopiero po otrzymaniu potwierdzenia. Od 17.11.14 bilety będą do kupienia w kasie Festiwalu.

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O. www.studnia.org Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“

* Instyt Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie (19-23 listopada 2014).*

Zapraszamy na dziewiątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Litery i słowa“, w którym wezmą udział artyści z różnych stron świata, znani nie tylko w kręgu miłośników sztuki opowiadania, ale także muzyki, literatury, tańca i teatru. Tegoroczny festiwalowy podtytuł to „Litery i słowa“ – w programie pojawią się więc widowiska, które zaczynają się od tego właśnie momentu „w połowie drogi“ – między tym, co zapisane, a tym co żywe, mówione, odegrane, wyśpiewane.

Opowieścią księgi będzie spektakl w wykonaniu Xanthe Gresham (Wielka Brytania) i Arasha Moradiego (Iran)na podstawie perskiej Księgi Królewskiej – Szahname.

W tradycji Indii mity, eposy i bajki opowiadne są za pomocą skodyfikowanego języka tanecznych gestów. Nathalie LeBoucher (Francja), która w unikalny sposób łączy sztukę opowiadania z tradycyjną indyjską techniką tańca – kathakali, opowie i wytańczy prastary mit o powstaniu świętej rzeki Gangesu a Magdalena Niernsee -pierwsza w Polsce mistrzyni indyjskiego stylu tańca Kathak wraz z Jarkiem Kaczmarkiem zabiorą młodszych widzów w świat tańczących słów indyjskich bajek. Na roztańczoną baśń „Kamienny kwiat“ z tradycji flamenco zapraszają Mirella Gliwińska- opowiadanie,* Nadia Mazur– tanieci Tomasz Skłodowski*– gitara.

Wydarzeniem Festiwalu będą spektakle Dana Yashinsky‘ego z Kanady, który w niezwykłych, kameralnych opowieściach przypomini o tym, jak blisko historie naszego życia połączone są ze starymi opowieściami i nową literaturą. . Dan Yashinsky jest znakomitym pisarzem, autorem wielu książek poświęconych sztuce opowiadania – ostatnia jego publikacja „Swimming with Chaucer“ ukazała się w 2013 roku.

Formę z pogranicza literatury i żywej opowieści zaprezentują Peter Łyczkowski i Adam Bauman w „Zbyt głośnej samotności“ wg. Hrabala – spektaklu w formule Czytagrania – czyli słuchowiska tworzonego na żywo.

„Mamuna czyli baba – dziwo“ to spektakl na podstawie książki Juliana Tuwima „Czary i czarty polskie”, wybranych tekstów pieśni, bajek i legend, opracowań etnograficznych obyczajów i wierzeń ludowych w Polsce, w wykonianiu Justyny Jary, Joanny Sarneckiej, Baszy Songini Dominika Gąsowskiego.

* „Wędrowcy i opowieści“ to historia o tym, jak krzyżowały się drogi Polaków podróżujących do Turcji i Turków jadących do Polski, wysnuta na podstawie przekazów literackich, listów, pamiętników. *Agnieszka Aysen Kaim, Albert Kwiatkowski, Małgorzata Litwinowicz i Marta Maślankaopowiedzą o tym, jak wielki polski poeta Adam Mickiewicz gotował pilaw z kurczakiem w Stambule na ulicy Słodkich Migdałów i jak niejaki Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim.

Jak zawszy kulminacją Festiwalu będzie „Noc opowieści“ (w tym roku Grim Grimm – świętujemy symetryczną 202 rocznicę wydania tych baśni), w której wezmą udział festiwalowi goście, w tym Regina Sommer(Niemcy) – znawczyni tradycyjnych i współczesnych niemieckich baśni.

Najmłodsi widzowie będą mogli wziąć udział w spektaklu „Harfa Papuszy“ - opowieści i pieśni w wykonaniu cygańskich dzieci, uczestników projektu „Mali ambasadorowie“, prowadzenie Beata Franowskaoraz posłuchać cygańskich bajek opowiedzianych i wyśpiewanych przez Magda Lenę Górską(spektakl „Matiasz i Matka Słońca“)i* Joannę Sarneckąz akompaniamentem na gitarze i drumli Macieja Harnego*(„Człowiek, który zwał się Nic“).

Na bajki w rytmie afrykańskich bębnów zapraszają: Jarek Kaczmarek *i mistrz gry na afrykańskich bębnach dundun i djembe Mohamed Gaspard Conde. Paweł Górskizabierze dzieci w świat baśniowego Tybetu. Maga Lena Górskaopowie bajkę Andersena o „Małej syrence“. Na festiwalu odbędzie się premiera spektaklu baśni włoskich wg. Italo Calvino „Statek o trzech pokładach“ *Agnieszki Hakizimany i Angeli Ottone.

W programie Festiwalu znalazły się spotkanie i warsztaty:Książka obrazkowa – opowieść skończona, ale niskończona“-spotkanie i warsztat z** Iwoną Chmielewską,która tworzy picturebooki autorskie, a także ilustracje do tekstów poetyckich. Jej książki ukazują się na całym świecie i „Miasto muzyki“ – warsztaty opowiadania i rysowania komiksów na podstawie opowieści o mieście przyszłości. Prowadznie **Jarek Kaczmarek – opowiadanie, Czarli Bajka i Anna Woźniak – rysowanie.

Oryginalnym wydarzeniem w programie festiwalu będzie plenerowa opowieść-gra: „Vedra – w labiryncie Saskiej Kępy”, na którą zapraszają* Jarek Kaczmarek i Łukasz Szypkowski. *
* *Imprezy towarzyszące: „Czerwona nić opowieści“ - warsztat opowiadania Dana Yashinsky’ego w Muzeum Historii Żydów Polskich oraz „Grodziskowo – szepty miasta, ścieżki opowieści“ - opowieść o dawnym i współczesnym Grodzisku Mazowieckim przygotowana przez dzieci – uczestników warsztatów opowiadania „Grupy Studnia O”. i Galerii Etnograficznej Willa Radogoszcz.

Festiwal zrealizowany dzięki wsparciu M.St.Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje o festiwalu:

d1b7wxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b7wxh
Więcej tematów