RegionalneWarszawa8 km imprez. W niedzielę Święto Skarpy Warszawskiej

8 km imprez. W niedzielę Święto Skarpy Warszawskiej

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny

8 km imprez. W niedzielę Święto Skarpy Warszawskiej

08.09.2015 12:50

„Święto Skarpy Warszawskiej” to największe wydarzenie kulturalne w stolicy. Weźmie w nim ponad 30 instytucji kultury i nauki, oferując odwiedzającym specjalnie przygotowane na tę okazję atrakcje. 13 września na trasie Skarpy Warszawskiej na gości czeka blisko 60 wydarzeń!

Dla wielbicieli historii Muzeum Narodowe przygotowało spacer po skarpie wiślanej śladami Kazimierza Poniatowskiego. Muzeum Wojska Polskiego pokaże, jak wyglądało życie mieszkańców Skarpy Warszawskiej od prehistorii po współczesność, a Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział KORT zaprosi do gry inspirowanej tradycjami sportowymi związanymi z terenem skarpy. Na Warszawę między Starym Miastem, a Królikarnią będzie można spojrzeć oczami plastyków, którzy podczas sześciu plenerów uwieczniali ją na płótnie.

Spragnieni obcowania z naturą będą mogli nie tylko piknikować, ale również uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych i florystycznych, przygotowanych przez Fundację Sto Pociech oraz Ogród Botaniczny. W programie znajdzie się też miejsce dla czworonożnych przyjaciół człowieka. Aby pomóc zwierzakom, którym w życiu wiedzie się trochę gorzej, organizatorzy zapraszają na piknik do Kawiarni Kafka. Centralna Biblioteka Rolnicza przygotuje atrakcje związane z kulturą ludową m.in. kiermasz rękodzieła oraz regionalnych produktów tradycyjnych. Fundacja Culture Shock oraz Pracownia Dóbr Wspólnych zorganizują kiermasz społecznościowej wymiany Wymiennik/Kooperacja.

Na pasjonatów muzyki czeka na Otwartym Jazdowie koncert zespołu Maja Olenderek Ensemble, jazzowy koncert Włodka Pawlika na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz koncert Tribute To Nalepa zorganizowany przez Dom Kultury Śródmieście.

Na spacer po swoich wnętrzach w ramach Wielkiego Świętowania na Skarpie zapraszają Sejm RP, Pałac Pod Blachą oraz dawny Szpital Ujazdowski. To świetna okazja do dotknięcia wielowiekowej historii polskiego parlamentu, przeniesienia się w czasy księcia Józefa Poniatowskiego oraz zgłębienia historii najstarszego szpitala wojskowego.

Również na najmłodszych czeka szereg atrakcji: pokaz filmu Ratatuj zorganizowany przez Urząd Dzielnicy Żoliborz, zwiedzanie zakamarków Teatru Polskiego, skarpowe warsztaty plastyczne w Fundacji Atelier czy warsztaty lalkarskie i fotograficzne przygotowane przez MDK Łazienkowska.

Wydarzeniom kulturalnym towarzyszyć będzie premiera publikacji książkowej prezentującej po raz pierwszy historię Skarpy i jej mieszkańców w sposób kompleksowy. Publikacja poprowadzi czytelników po miejscach na szlaku Skarpy – zarówno tych popularnych, jak i prawie nieznanych.

Pełen program, w raz z mapką * można pobrać tutaj (PDF)*.

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)