Trwa ładowanie...

58 mln do podziału. Startuje III edycja budżetu obywatelskiego

Projekty będą weryfikowane od 14 marca do 31 maja 2016 r.

58 mln do podziału. Startuje III edycja budżetu obywatelskiego
d4o0uq1
d4o0uq1

Już od poniedziałku będzie można zgłaszać projekty do III edycji budżety obywatelskiego w Warszawie. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2017 r., do podziału będzie ponad 58 mln zł. W III odsłonie budżetu nie będzie preselekcji projektów; jeden projekt może mieć aż trzech autorów.

Autorzy będą mogli zgłaszać projekty do 15 stycznia 2016 r., kolejny etap to dyskusje nad pomysłami (od 15 lutego do 6 marca). Projekty będą weryfikowane od 14 marca do 31 maja 2016 r., spotkania promocyjne projektów poddanych pod głosowanie potrwają do 24 czerwca. Głosować będzie można od 14 do 24 czerwca, zwycięskie pomysły poznamy 15 lipca - informuje miasto.

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich odsłon. Po pierwsze składanie projektów rozpoczyna się wcześniej, już w połowie listopada. Do drugie, jeden projekt może mieć aż trzech autorów, po trzecie, w tej edycji nie będzie preselekcji, oznacza to, że wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację trafią pod głosowanie.

Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczą na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

d4o0uq1

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej procedury odwoławczej, jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. To właśnie na proces weryfikacji skarżyli się autorzy odrzuconych projektów w II edycji budżetu, zarzucali miastu również brak komunikacji.

W nowej odsłonie budżetu zwiększona będzie również rola zespołów w dzielnicach, to od nich będzie m.in. zależeć uwzględnianie odwołania od wyniku weryfikacji.

Do końca tego roku powinna się także zakończyć realizacja projektów wybranych w I edycji budżetu obywatelskiego. Warszawiacy zgłosili 2236 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336. Na ich realizację miasto zabezpieczyło ponad 26,2 mln zł. Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak powiedział PAP, że do końca października zrealizowanych zostało blisko 70 proc. projektów.

- Chcielibyśmy, żeby do końca roku ten wskaźnik był powyżej 90 proc. Kilka projektów, w tym niestety dużych, ze względu na stopień skomplikowania, zostanie przesuniętych na kolejne lata. Ale to nie oznacza, że nie zostaną zrealizowane - zapewnia Jóźwiak.

d4o0uq1

W II edycji budżetu obywatelskiego mają zostać zrealizowane w 2016 r. 622 projekty z ponad 2,3 tys. zgłoszonych. Koszt ich realizacji to ponad 50,4 mln zł.

(Źródło:PAP)

d4o0uq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4o0uq1
Więcej tematów