Warszawa uhonorowała Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Pomnik przedstawiający siedzącego na ławeczce Jana Nowaka-Jeziorańskiego odsłonięty został przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie, naprzeciwko kamienicy, w której mieszkał legendarny kurier z Warszawy. W kamienicy zaś otwarto Bibliotekę i Centrum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Jan Nowak-Jeziorański mieszkając na Solcu, często bywał w biliotece przy ul. Górnośląskiej. Tu spotykał się z okolicznymi mieszkańcami. Wspólnie z nimi doszedł do wniosku, że biblioteka powinna być przeniesiona do większego lokalu i wspierał działania w tym kierunku.
Przypomniał to podczas uroczystości burmistrz Śródmieścia Artur Brodowski, zaznaczając z żalem, że Nowak-Jeziorański nie dożył tej chwili. Mieszkańcom udało się jednak zrealizować cel i przy pomocy władz miasta zakupiono lokal w budynku w którym mieszkał kurier z Warszawy.
Pomysłodawcą stołecznego pomnika Jana Nowaka-Jeziorańskiego była rodzina Fedorowiczów, jego bliskich przyjaciół. Rzeźbę wykonał Wojciech Gryniewicz, autor łódzkiej rzeźby Juliana Tuwima na ławczce.
Fundatorem pomnika, Biblioteki i Centrum im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego jest miasto Warszawa.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Władysław Bartoszewski z żoną Zofią, ambasador USA Victor Ashe, minister Kancelarii Prezydenta Elżbieta Jakubiak, prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, prezes Fundacji im. Jadwigi i Jana Nowaków- Jeziorańskich Jacek Taylor.
Jan Nowak-Jeziorański zmarł w styczniu 2005 r. Legendarny "kurier z Warszawy", długoletni kierownik Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa, mieszkał po powrocie ze Stanów Zjednoczonych w 2002 roku przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie.