PolskaWarszawa świętowała 50 lat Parlamentu Europejskiego

Warszawa świętowała 50 lat Parlamentu Europejskiego

Zdjęcia i ulotki opowiadające o historii Parlamentu Europejskiego, tort urodzinowy i księga życzeń - wszystko to znalazło się w zabytkowym tramwaju, który jeździł ulicami Warszawy, w związku z 50-leciem działalności PE.

Warszawa świętowała 50 lat Parlamentu Europejskiego
Źródło zdjęć: © PAP

19.03.2008 | aktual.: 19.03.2008 13:45

Podróż przedwojennym tramwajem ma ukazywać - według organizatora: Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce - historię PE i zachęcać do świętowania rocznicy. Podczas podróży tramwajem lektor prezentował historię instytucji.

Tramwaj będzie kursował w środę do godz. 16 od Placu Narutowicza do przystanku Dom Towarowy - Wola.

Chcemy pokazać, że Parlament Europejski ma już 50 lat. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy warszawiaków do zainteresowania się tą ważną instytucją - mówił Dyrektor Biura Informacyjnego PE w Polsce Jacek Safuta.

Bardzo zależy nam, aby jak najwięcej osób poszło świadomie głosować w przyszłorocznych wyborach do PE, wiedząc że wybierają posłów, którzy mają bardzo dużo do powiedzenia i współdecydują o kształcie UE - podkreślił.

Tramwaj cieszył się dużym zainteresowaniem warszawiaków. Chętnie się przejadę i poczytam ulotki. To bardzo dobry sposób promocji Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - mówiła jedna z pasażerek. Dostałam materiały, poczytam i na pewno będę wiedziała więcej, bo wiem niewiele - dodała inna.

Motorniczy tramwaju mówił, że czuje się wyśmienicie, prowadząc zabytkowy tramwaj. Rocznicowego tramwaju nie prowadzi się jednak inaczej - ulica ta sama, ci sami ludzie, tory te same - żartował.

19 marca 1958 roku w Strasburgu po raz pierwszy zebrało się Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne, które w 1962 roku przekształciło się w Parlament Europejski.

Zgromadzenie Parlamentarne było jedynie ciałem doradczym, w którego skład wchodziło 142 członków oddelegowanych przez parlamenty narodowe. Pierwszym przewodniczącym Zgromadzenia był Robert Schuman.

Dziś 785 posłów wyłonionych w wyborach bezpośrednich do Parlamentu Europejskiego wybieranych jest przez 500 milionów obywateli Unii w bezpośrednich wyborach.

Przez ostatnie 50 lat znacznie zwiększyły się uprawnienia PE. Współdecyduje o kształcie większości przyjmowanych praw przez Unię Europejską, uchwala budżet i nadzoruje pracę pozostałych unijnych instytucji. Obywatele UE mają prawo złożyć petycję do Parlamentu.

Kadencja PE trwa 5 lat. Najbliższe wybory odbędą się w czerwcu 2009 roku.

Traktat Lizboński, którego wejście w życie planowane jest po ratyfikacji we wszystkich krajach Unii 1 stycznia 2009 r., rozszerza procedurę współdecydowania Parlamentu Europejskiego z Radą UE na 95% dziedzin, w których Unia stanowi wspólne prawo europejskie.

Źródło artykułu:PAP
warszawarocznicapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)