Warszawa stolicą pisarzy
W poniedziałek rozpocznie się Festiwal Literacki Warszawa Pisarzy. Od 20 do 24 października swoje utwory prezentować będzie niemal 40 pisarzy i poetów wszystkich pokoleń, także z zagranicy. Odbywać się będą dyskusje o literaturze, koncerty i wystawy. Festiwalowe imprezy odbywać się będą w Centrum Sztuki Współczesnej.
Festiwal rozpocznie się w poniedziałek wieczorem spotkaniem zatytułowanym "To idzie młodość?". Wezmą w nim udział przedstawiciele najmłodszego pokolenia polskich pisarzy. Będzie oczywiście Dorota Masłowska (rocznik 1983), autorka najgłośniejszego chyba debiutu ostatnich lat - "Wojny polsko- ruskiej pod flagą biało-czerwoną" i Daniel Odija (ur. 1974 roku), którego dwie powieści - "Ulica" i wydany w tym roku "Tartak" zostały znakomicie przyjęte - tak przez krytykę, jak i czytelników.
Nie zabraknie też Wojciecha Kuczoka, 31-letniego pisarza, który w tym roku opublikował powieść pt. "Gnój". Kontrowersyjna opowieść o codziennej przemocy w zwyczajnej, przyzwoitej polskiej rodzinie zachwyciła wielu krytyków. Kuczok na podstawie powieści napisał również scenariusz filmu fabularnego "Pręgi", który zrealizowany zostanie w roku 2003. Będzie też Mariusz Sieniewicz (1972) prozaik i felietonista, autor "Prababki" i niedawno opublikowanej powieści "Czwarte niebo".
We wtorek z festiwalową publicznością najpierw spotka się Julia Hartwig, potem zaś odbędzie się spotkanie zatytułowane "Wypędzeni od narodu". Weźmie w nim udział m.in. Herta Mueller, pisarka pochodząca z Rumunii, uważana za jedną z czołowych postaci współczesnej literatury niemieckiej. W tym roku w Polsce ukazała się jej powieść "Sercątko", książka zrodzona z doświadczeń politycznych represji, jakie dotknęły Herthę Müller w Rumunii. W spotkaniu weźmie też udział Helga Hirsch - dziennikarka i reporterka, w latach 1988-1994 polska korespondentka "Die Zeit". Autorka książek "Zemsta ofiar" i, niedawno opublikowanej, "Nie mam keine buty".
Będzie też Bora Cosic, serbski pisarz, autor ponad trzydziestu książek. Jego najbardziej znana powieść to "Rola mojej rodziny w światowej rewolucji" z 1968 r. (tłum. pol. 2002) przyniosła autorowi międzynarodową sławę. Dzień zakończy spotkanie pt. "Kwartet Literacko-Polityczny", w którym udział wezmą Kinga Dunin, Roman Graczyk, Cezary Michalski i Bronisław Wildstein.
Na środę zaplanowano m.in. spotkanie z Krystianem Lupą, a w czwartek odbędzie się spotkanie poświęcone najnowszej książce Henryka Grynberga "Monologi polsko-żydowskie". Także na czwartek zaplanowano sesję pt. "Kawa na ławę: Lekcja nr 1: Co poeta chciał przez to powiedzieć?". Na ten temat wypowiadać się będą poeci m.in. Dariusz Foks, Marta Podgórnik, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Adam Wiedemann, Bohdan Zadura.
Ostatni dzień festiwalu to m.in. spotkanie z muzykami i literatami pt. "Buntownik poszukiwany od zaraz". Będzie tam można spotkać m.in. Macieja Maleńczuka i Tomasza Piątka. Dzień i festiwal zakończy się promocją poematu Maleńczuka "Chamstwo w państwie".
Festiwalowym spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa pt. "Słowa" - próba zbadania zjawiska T-shirtów jako środka miejskiej komunikacji - prostego medium, dzięki któremu ludzie wyrażają swoje poglądy, wyznania, sympatie. Autorem ekspozycji jest Mamastudio.(iza)