Warszawa przygotowuje się do beatyfikacji ks. Popiełuszki
Około 250 tys. pielgrzymów może wziąć udział w niedzielnej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Stolica przygotowuje się do tej uroczystości: będą zmiany w komunikacji miejskiej, wyłączone z ruchu zostaną niektóre ulice.
- Około 250 tysięcy pielgrzymów z całej Polski może wziąć udział w niedzielnej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki - zapowiedział arcybiskup Kazimierz Nycz. - Beatyfikacja odbędzie się w trzecim dniu Święta Dziękczynienia. Chcemy tego dnia wypowiedzieć szczególne słowo "dziękuję" za beatyfikację ks. Jerzego - człowieka dialogu i pojednania, a także stróża granicy między dobrem a złem - mówił metropolita warszawski.
Abp Nycz dodał, że chodzi też o podziękowanie w tym dniu za odwagę ks. Popiełuszki, "za obronę praw i godności ludzkiej", a także "za wzór głębokiej modlitwy i zawierzenia Bogu, za wzór otwartości i pokory wobec drugiego człowieka". Hierarcha podkreślił, że będzie to także okazja do podziękowania za solidarność ludzką, jaka wyzwoliła się po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem oraz za niesienie pomocy powodzianom.
Msza rozpocznie się o godz. 11:00 i trwać będzie dwie godziny. Uroczystości przewodniczyć będzie delegat papieża Benedykta XVI - abp Angelo Amato. Koncelebrować ją będzie ok. 100 biskupów i 1600 kapłanów. Odczytany zostanie dokument Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Zaproszone są najwyższe władze państwowe, przedstawiciele parlamentu, samorządu, władze miasta oraz liczni goście z kraju i z zagranicy. Sektory dla wiernych będą otwarte od godz. 7 rano.
Po mszy odbędzie się procesja z relikwiami ks. Jerzego do Świątyni Opatrzności Bożej. Trasa procesji wiedzie od Placu Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Na poszczególnych odcinkach relikwie i obraz beatyfikacyjny namalowany przez lubelskiego artystę Zbigniewa Kotyłło, będą niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii, znajdujących się na trasie. Pierwszy odcinek prowadzić będzie bp Piotr Jarecki, drugi - bp Tadeusz Pikus, trzeci - ks. Maciej Zieliński, a czwarty - abp Kazimierz Nycz. Procesja dotrze na Pola Wilanowskie po godz. 18, gdzie zakończy się nabożeństwem przed Świątynią i wprowadzeniem relikwii do Panteonu Wielkich Polaków. W przyszłości - jak zaznaczył abp Nycz - relikwie będą w jednej z czterech kaplic górnego kościoła - w kaplicy męczenników.
Zdaniem metropolity warszawskiego, beatyfikacja ks. Jerzego będzie ważnym wydarzeniem dla Kościoła, Warszawy i Polski. Abp Nycz podkreślił jednocześnie, że beatyfikacja ta "powinna stać się mocnym fundamentem jedności w naszym kraju".
Podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła, że jesteśmy pokoleniem, które - jak żadne inne - w ciągu życia ma szansę obserwować znaki czasu. - Problemem jest to, czy je tylko obserwujemy, czy też słuchamy i rozumiemy, każdy na swoją miarę. 26 lat temu, kiedy stałam przed kościołem Stanisława Kostki na Żoliborzu, czekając na wiadomość, że ks. Jerzy został zamordowany, nie przypuszczałam, że jako prezydent Warszawy będę dziś współorganizować uroczystości beatyfikacyjne ks. Popiełuszki - mówiła. Jak podkreśliła, Warszawa przygotowuje się do tych uroczystości, "na których spodziewanych jest dwa razy więcej ludzi, niż na mszy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, na pl. Piłsudskiego".
Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że 6 czerwca w Warszawie część ulic będzie wyłączona z ruchu, wyłączony będzie też ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej. Do dyspozycji będą za to dodatkowe autobusy i tramwaje dowożące pielgrzymów w rejon uroczystości. Osoby niepełnosprawne będą mogły na mszę dotrzeć specjalnymi busami - transport ten organizuje Biuro Polityki Społecznej stołecznego Ratusza.
Dla pielgrzymów spoza Warszawy udostępnione zostaną parkingi "Parkuj i Jedź", a także parkingi przy centrach handlowych. W stolicy spodziewanych jest 2 tys. autokarów z całej Polski - dla nich przygotowano parkingi (dokładne lokalizacje znajdują się na stronie www.um.warszawa.pl)
.
- Na pl. Piłsudskiego będzie 5-6 punktów medycznych z lekarzami i ratownikami, a także łóżkami. Będzie 17 karetek i 80 ratowników - poinformowała prezydent stolicy. Zabezpieczenie medyczne i ratownicze będzie zapewnione również na trasie pielgrzymki do Świątyni Opatrzności Bożej. Wokół placu stanie 50 toalet, będą one również wzdłuż trasy pielgrzymki. W ramach obchodów święta Dziękczynienia, w sobotę 5 czerwca, na Polach Wilanowskich przy Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się Archidiecezjalne Spotkanie Młodzieży z abp. Nyczem. Od godz. 15 będzie przygotowane Miasteczko Telewizyjne i Radiowe. W jego ramach uczestnicy spróbują swoich sił przed kamerą i mikrofonem radiowym. Równocześnie na scenie będzie trwała animacja tańcem, który poprowadzi Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie z Gdyni. O godz. 17.15 rozpocznie się koncert z udziałem m.in. Eweliny Flinty, Darka Malejonka, Przemysława Gintrowskiego.