Trwa ładowanie...

Warszawa. Pogrzeb zamordowanego 16-latka. Żegnaj, Kuba

Na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim zebrały się setki osób. W ciszy żegnały 16-letniego Kubę, ucznia zamordowanego w szkole w warszawskim Wawrze. Odszedł za wcześnie. - To nie nasza wina. To wina jednego człowieka. Wierzymy w sprawiedliwość - mówił duchowny.

Warszawa. Pogrzeb zamordowanego 16-latka. Żegnaj, KubaŹródło: WP.PL
dw7iiml
dw7iiml

Niewielki cmentarz. Skromne nagrobki.

Wokół panowała cisza.

Na ostatnim pożegnaniu Kuby przeważali młodzi. To nastolatkowie, koledzy i koleżanki z klasy 16-letniego chłopaka. Była też rodzina. Kilku duchownych. Mieszały się kultury, języki, religie.

dw7iiml

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w obrządku muzułmańskim. Rozpoczęła się przy murach cmentarza. Pod białym namiotem leżało ciało Kuby owinięte w białą tkaninę. Bez trumny. Tak zostanie za moment pochowany.

Śmierć dla muzułmanów jest częścią życia. To przejście do rzeczywistości pozaziemskiej. Koran zapewnia ich, że nieśmiertelności nie ma, a każda dusza zakosztuje śmierci. Zakończenie życia na ziemi ma więc być wypełnione wdzięcznością.

Kuba odszedł za wcześnie.

WP.PL
Źródło: WP.PL
dw7iiml

"Wszyscy wracamy do niego"

- To decyzja Allaha. Wszyscy wracamy do niego - mówił muzułmański duchowny Bahader Ali Oglu, który przewodniczył uroczystości pogrzebowej.

Dalej dodał: - Wszyscy jesteśmy od Adama i Ewy. Bóg stworzył człowieka, żebyśmy byli razem. Mówimy w różnych językach, mamy różne kolory skóry, różne kultury. Allah tak nas stworzył, żebyśmy mimo to żyli wspólnie w spokoju i się przyjaźnili.

- Kto zabije nawet jednego będzie sądzony na dzień sądu, jakby zabił wszystkich ludzi. A kto ratuje niewinnego człowieka, będzie sądzony jakby ratował cały świat - kontynuował.

Powiedział również, że we wszystkich religiach jednym z głównych grzechów jest zabić kogoś niewinnego. - Musimy uczyć najbliższych, żeby szanowali jeden drugiego - podkreślił.

dw7iiml

Apelował o spokój. - To nie jest nasza wina. To wina jednego człowieka. Mamy zaufanie dla sprawiedliwości w Polsce - podsumował.

Duchowny odmówił modlitwę. Powtórzył kilkukrotnie "Allah Akbar".

WP.PL
Źródło: WP.PL

Otoczony białymi wieńcami

Ciało Kuby przeniesiono do miejsca pochówku. Prowadzili go mężczyźni. Z przodu szedł młody chłopak. Obok niego starszy mężczyzna, który w prawej dłoni trzymał czarno-białe zdjęcie zmarłego nastolatka.

Kuba był chowany w ciszy. Przy śpiewach muzułmańskiego duchownego. Cichym płaczu.

Na grobie położono białe wieńce. Koledzy nastolatka przynieśli róże w tym samym kolorze. Na nich zawiązane były czarne wstęgi.

WP.PL
Źródło: WP.PL
dw7iiml

Śmierć nastolatka

Do tragedii doszło 10 maja około godz. 10 w Szkole Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w Warszawie. Dwóch nastolatków wdało się w bójkę. W pewnym momencie w ręce jednego z nich pojawił się nóż. Kuba został nim ugodzony sześć razy i mimo prób reanimacyjnych zmarł.

Żegnaj, Kuba.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw7iiml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw7iiml
Więcej tematów