Warszawa: od 20.00 - pogotowie przeciwpowodziowe
Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła do woj. mazowieckiego. Wojewoda Jacek Kozłowski zapewnia , że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Mazowsza. Od godz. 20 w niedzielę wojewoda wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla Warszawy i powiatów nadwiślańskich na północ od niej. Najprawdopodobniej w poniedziałek popołudniu w tych powiatach ogłoszony zostanie alarm powodziowy.
Jak informuje IMiGW fala na Wiśle dotarła w niedzielę do Puław. W Warszawie będzie we wtorek rano. Instytut przewiduje, że w stolicy poziom Wisły przekroczy stan alarmowy o 10 cm, ale np. w Kępie Polskiej będzie to już 140 cm powyżej stanu alarmowego.
Wojewoda Kozłowski powiedział w niedzielę na konferencji prasowej, że fala wezbraniowa jest niższa od tych, które płynęły Wisłą w maju i czerwcu br., ale wyższa od tej, którą odnotowano na przełomie lipca i sierpnia; jest też porównywalna z falą z 1997 r.
Wysoki jest nie tylko poziom Wisły, ale i jej niektórych dopływów na Mazowszu. Jak poinformował wojewoda, rzeka Kamienna (na południu województwa) osiągnęła poziom nienotowany dotychczas w historii. W rejon jej ujścia do Wisły skierowany został odwód straży pożarnej.
Lokalne podtopienia występują w związku z wystąpieniem z brzegów takich rzek jak Kamienna, Radomka, Iłżanka i Zagożdżonka. W ciągu ostatniej doby strażacy w województwie mazowieckim z powodu sytuacji powodziowej interweniowali ponad 500 razy.
- W naszej ocenie nie ma zagrożenia bezpośredniego dla mieszkańców województwa mazowieckiego nigdzie na terenie województwa, związanego czy to z przelaniem się wody Wisły, bądź dopływów Wisły przez koronę wałów, albo z przerwaniem wałów - zapewnił wojewoda mazowiecki.
Dotyczy to również Świniar i Dobrzykowa, gdzie przy poprzednich powodziach Wisła przerwała wały. Obecnie trwają tam prace nad ich odbudową, a mieszkańców chronią stalowe ścianki.
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował, że nie będzie rekomendował Warszawie "daleko idących działań związanych z bezpieczeństwem mieszkańców, jak ograniczanie nauki szkolnej czy też zamykanie ruchu na arteriach komunikacyjnych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych".
W ocenie Kozłowskiego należy się liczyć z podtopieniami pojedynczych gospodarstw położonych na terenach zalewowych.
Już wcześniej taki alarm wprowadzono w powiatach lipskim, zwoleńskim i kozienickim, od niedzieli od godz. 8.00 rano obowiązuje on też w powiatach otwockim, garwolińskim, piaseczyńskim i grójeckim.
Alarm powodziowy dotyczy przede wszystkim służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, oznacza m.in. obowiązek sprawdzenia wałów i dokonania przeglądu zapasów przeciwpowodziowych w magazynach, a także całodobowe dyżury wszystkich służb przeciwpowodziowych. Dla zwykłych obywateli oznacza zakaz wstępu na wały.
Pogotowie w powiecie płockim
W związku z przyborem Wisły, starosta płocki Piotr Zgorzelski ogłosił wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego w nadwiślańskim gminach powiatu płockiego.
Jak poinformowała Halina Sobańska z powiatowego centrum zarządzania kryzysowego w Płocku, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostanie w gminach: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno i Nowy Duninów.
W pozostałych dwóch nadwiślańskich gminach powiatu płockiego - Słubice i Gąbin - pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od połowy sierpnia, gdy odwołano alarm powodziowy wprowadzony tam trzy miesiące wcześniej. Obie gminy zostały dotknięte powodzią dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca.