PolskaWarszawa nienajgorsza w zwalczaniu korupcji

Warszawa nienajgorsza w zwalczaniu korupcji

Warszawa zajęła trzecie miejsce wśród stolic Czwórki Wyszehradzkiej pod względem skuteczności zwalczania - w postrzeganiu społecznym - korupcji przez administrację miejską. Badania przeprowadził w maju br. czeski oddział Transparency International.

Warszawę wyprzedziły Budapeszt i Bratysława, za stolicą Polski uplasowała się natomiast Praga - poinformował współpracujący z czeskim TI instytut badań opinii GFK Polonia.

Celem badania było sprawdzenie, jak opinia publiczna w czterech stolicach: Warszawie, Budapeszcie, Bratysławie i Pradze postrzega efektywność narzędzi zwalczania korupcji przez administrację miejską.

Zwycięski Budapeszt uzyskał 0,48 punktu w skali od 0 do 1 (1 oznacza najskuteczniejszą walkę z korupcją). Warszawa osiągnęła 0,44 pkt. Również Praga osiągnęła wynik powyżej 0,4 pkt.

Badanie było oparte na wywiadzie osobistym przeprowadzonym wśród pracowników magistratów czterech stolic, członków ich rad miejskich, dziennikarzy, przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. W każdym mieście zapytano 100 respondentów (w Pradze 107).

Analiza skoncentrowała się na badaniu narzędzi do walki z korupcją w pięciu sferach: zlecanie zamówień publicznych, audyt wewnętrzny i mechanizmy kontrolne, sfera kodeksów etycznych, sfera konfliktu interesów i dostęp społeczeństwa do informacji.

Zaskoczyło mnie to, że ankietowani mieszkańcy dość wysoko ocenili warszawski magistrat w dziedzinie kodeksu etycznego - powiedziała, komentując wyniki sondażu Grażyna Kopińska z Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego.

Pracownicy warszawskiego magistratu mogą mieć pewną satysfakcję z tych wyników, choć mają także dużo do zrobienia, zwłaszcza w takich dziedzinach jak mechanizmy wewnętrznej kontroli w urzędach. Z moich rozmów z urzędnikami wyższego szczebla urzędu miejskiego w Warszawie wynika, że oni sami przyznają, że sprawy kontroli wewnętrznej nie są dobrze prowadzone - dodała Grażyna Kopińska.

Jej zdaniem, poprawy w warszawskim urzędzie wymagają sprawy związane z zapobieganiem konfliktowi interesów i zamówieniami publicznymi.

Przedstawione analizy są kontynuacją pierwszej części badań czeskiej Transparency International i instytut badań opinii GfK Polonia, dotyczących walki z korupcją w stolicach Krajów Wyszehradzkich. W pierwszej części badacze sprawdzili narzędzia i mechanizmy do walki z korupcją w administracji państwowej. Dane były gromadzone w formie analizy treści dokumentów i rozmów z przedstawicielami magistratów poszczególnych miast.

Jak podała Czeska TI w maju br., zwycięzcą tej części został Budapeszt, wyprzedzając Warszawę, Pragę i Bratysławę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)