Warszawa może zdobyć 90 mln złotych
Warszawa ma szansę na uzyskanie od Norwegii prawie 90 milionów złotych dofinansowania na realizację projektów. W przygotowaniu ich stołecznym urzędnikom pomagali koledzy z Oslo.
Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz i burmistrz Oslo Per Dietlev-Simonsen podpisali umowę o współpracy między obu stolicami.
Jest to pierwsza umowa, którą Warszawa podpisała z Oslo. Dwa lata temu oba miasta nawiązały współpracę, w wyniku której w ubiegłym roku przygotowano projekty zgłoszone do dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (NMF i MF EOG).
Warszawa pracuje w tej chwili nad dziewięcioma projektami bardzo różnymi - od edukacji poprzez renowację publicznych budynków aż po ochronę zdrowia. Strona norweska może dofinansować je w kwocie ponad 88 mln zł. To jest duża pomoc dla poprawy funkcjonowania miasta i urzędu miejskiego - powiedział Marcinkiewicz. Dodał, że jest to norweski mechanizm finansowy, przeznaczony na pomoc krajom członkowskim UE.
Mam nadzieję, że nasza dotacja będzie istotnym wkładem, który pomoże Warszawie w jej funkcjonowaniu. Jeśli chodzi o rozwój dużych aglomeracji miejskich, bardzo ważna jest wymiana doświadczeń. Mam nadzieję, że będziemy z Polską przez wiele lat współpracować- powiedział burmistrz Oslo. Jednocześnie zaprosił Marcinkiewicza do odwiedzenia Oslo.
Występując po te środki, obowiązują nas wszelkie formalne procedury, które występują przy staraniu się o takie dotacje z Unii Europejskiej. Będziemy ubiegać się o środki na realizację miejskiego systemu opieki geriatrycznej, miejskiego systemu informacyjnego o ruchu chorych i programu zdrowie, mama i ja. Tak jak we wszystkich środkach unijnych, tak również i tutaj obowiązkiem starającego się jest posiadanie środków własnych. To nie jest tak, że na całość przedsięwzięcia dostaniemy pieniądze od Norwegów - powiedziała dyrektor biura polityki zdrowotnej urzędu miasta Aurelia Ostrowska. Procedura przyznawania pieniędzy na stołeczne projekty potrwa kilka miesięcy.
Pieniądze na dofinansowanie warszawskich projektów będą pochodzić z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W stołecznym Ratusz trwają prace nad dziewięcioma projektami, m.in: Modernizacja funkcjonowania biura Rady Warszawy i sekretariatów biur rad dzielnic, Obszar Starego Miasta w Warszawie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Zdrowe dziecko = zdrowa rodzina = zdrowe społeczeństwo, Miejski Komputerowy System Informacyjny o Ruchu Chorych, Zdrowie, Mama i Ja - projekt profilaktyczny, Miejski System Opieki Geriatrycznej. Najwięcej, bo 33 miliony złotych, stołeczni urzędnicy chcą zdobyć na stworzenie systemu komputerowego, który ułatwiłby obsługę pacjentów. W sumie utworzenie go ma kosztować prawie 79 milionów złotych.
Po 17 milionów dofinansowania stołeczny ratusz chciałby przeznaczyć na rewitalizację piwnic warszawskiego Starego Miasta oraz budowę boisk sportowych.
Jeżeli Norwegowie zaakceptują wszystkie 9 projektów, Warszawa może zyskać 88 milionów złotych.