Warszawa ma największy Instytut Cervantesa na świecie
Warszawa ma największy na świecie Instytut Cervantesa. Oficjalne otwarcie nowej siedziby placówki w samym sercu stolicy przy ulicy Nowogrodzkiej 22 nastąpi we środę.
W otwarciu nowej siedziby Instytutu weźmie udział hiszpański następca tronu, książę Asturii Filip Burbon z żoną Letycją, minister spraw zagranicznych Hiszpanii, Miguel Angel Moratinos i polska minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
Dyrektor ośrodka Abel Murcia Soriano podkreśla, że nowa siedziba jest nie tylko największym Instytutem Cervantesa na świecie, ale też największym instytutem zagranicznym w Polsce. Soriano tłumaczy, że dzięki niemu możliwe stanie się organizowanie większej liczby kursów.
W ostatnim roku akademickim na kursy uczęszczało 2,5 tys. słuchaczy, a zainteresowanie nauką hiszpańskiego w Polsce stale rośnie.
Carmen Caffarel, dyrektor generalna Instytutu Cervantesa na świecie podkreśla, że placówka w Warszawie ma być nie tylko ośrodkiem nauki języka hiszpańskiego, ale też centrum kultury hiszpańskiej w Polsce. Jak tłumaczy, ma być to miejsce otwarte dla wszystkich Polaków i mieszkańców Warszawy, nie tylko tych rozumiejących po hiszpańsku. Chodzi o to, żeby Polacy mogli poznać kulturę Hiszpanii i różnych krajów Ameryki Łacińskiej, które posługują się językiem hiszpańskim: ich kinematografię, malarstwo, literaturę, fotografię, różne artystyczne wydarzenia.
Na świecie działa około 70 Instytutów Cervantesa. Do tej pory największa z tych placówek mieściła się w Tokio, jednak nowa warszawska siedziba tej instytucji jest jeszcze okazalsza. Na czterech tysiącach metrów kwadratowych powierzchni i pięciu piętrach znajduje się 21 sal do nauki języka, aule multimedialne, sale konferencyjne i wystawowe oraz biblioteka, której zbiory przekraczają 26 tysięcy pozycji.
Od początków swego istnienia w Polsce, czyli od 1994 roku Instytut Cervantesa działał w budynku Ambasady Hiszpanii na powierzchni mniejszej od tej, którą zajmuje biblioteka w nowym budynku.
Z okazji inauguracji w najbliższych tygodniach Instytut Cervantesa zaplanował wiele wydarzeń kulturalnych, między innymi, koncert kwartetu Casals, sympozjum na temat stosunków hiszpańsko-polskich, spotkanie z pisarzem Justo Navarro, koncert hiszpańskiej wokalistki Mali Rodriguez oraz serię spektakli tanecznych pt. "Madryt tańczy w Warszawie". W piątek otwarta zostanie wystawa hiszpańskiej sztuki współczesnej.