Warszawa da się lubić
Warszawa staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do robienia biznesu - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta powołuje się na wyniki ankiety przeprowadzonej wśród menadżerów największych europejskich firm przez firmę doradczą Cushman & Wakefield Healey & Baker.
Wynika z niej, że stolica Polski znalazła się w tym roku na 20. pozycji w rankingu 30 najatrakcyjniejszych europejskich miast, w których najlepiej robić interesy. Rok temu zajęła 22. miejsce. Warszawa wyprzedziła, między innymi, Wiedeń, Budapeszt, Rzym i Lyon. Na to, że Warszawa cieszy się w tym roku wśród inwestorów opinią lepszą niż w poprzednich latach, wpływa przede wszystkim prowadzony w zagranicznych firmach rachunek kosztów - pisze w komentarzu Halina Bińczak.
W Warszawie są relatywnie niskie czynsze, a przy tym mieszka tu duża liczba dobrze wykształconych pracowników, a obowiązujące pensje są niższe niż w Europie Zachodniej - wylicza publicystka atuty naszej stolicy.
ostatnich latach międzynarodowa konkurencja o kapitały dotyczy głównie inwestycji produkcyjnych, ale w grę wchodzi również współzawodnictwo o "przechwycenie" rozmaitych ośrodków usługowych (księgowość, informatyka itp.) oraz o to, gdzie powstaną biura wielkich, międzynarodowych firm.
Publicysta gazety wyjaśnia, że miasta, które zabiegają o ściągnięcie tych biur do siebie, liczą przede wszystkim na związany z tym rozwój lokalnego rynku nieruchomości. Spodziewają się także, że obecność przedstawicielstw światowych koncernów podniesie ich prestiż i po jakimś czasie wywoła efekt wtórny, przyciągając nowe firmy i powodując ożywienie w miejscowej gospodarce.
Taka szansa nie jest jednak dana raz na zawsze; firmy przenoszą się tam, gdzie mogą funkcjonować taniej i gdzie są rynki zbytu. Dlatego działający na nie magnes "taniej Warszawy" trzeba szybko wykorzystać. I stworzyć osiedlającym się tu firmom takie warunki, żeby przyszły rachunek kosztów zniechęcał je do przenoszenia się gdzie indziej - pisze w komentarzu Halina Bińczak. (IAR)