Warszawa: coraz więcej propozycji dla osób starszych
W sobotę przez Warszawę przejdzie Parada Seniorów. Ich obecność jest coraz bardziej zauważalna w życiu publicznym, w samej Warszawie organizowanych są dziesiątki przedsięwzięć adresowanych do osób starszych.
28.06.2014 | aktual.: 28.06.2014 07:29
Zajęcia dla seniorów organizują niemal wszystkie domy kultury w Warszawie. Są one bardzo zróżnicowane - wykłady, kursy tańca, warsztaty, wieczorki autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, seanse filmowe, kursy językowe, zajęcia ruchowe.
Wielu seniorów angażuje się w działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których obecnie w Polsce działa 385, a skupiają one ponad 100 tys. słuchaczy. Działają w różnych ramach organizacyjnych, w większości pod auspicjami uczelni wyższych. Oferują różnego rodzaju zajęcia: wykłady, zajęcia artystyczne, sportowe. Prowadzone w poszczególnych UTW zajęcia odbywają się na podobnych zasadach jak na wyższych uczelniach. Zajęcia prowadzą wykładowcy akademiccy lub osoby ze świata kultury i sztuki. Różnica polega na tym, że studenci - seniorzy, za swoją pracę i naukę nie dostają żadnych stopni ani zaświadczeń. Jedyną nagrodą, jaką otrzymują za swoje osiągnięcia jest satysfakcja ze zrobionych postępów oraz zdobyta dzięki tym zajęciom dodatkowa wiedza. Najwięcej - 71 UTW - działa w województwie mazowieckim.
Uniwersytet Trzeciego Wieku działa także przy Akademii Wychowania Fizycznego. Można się tam zapisać na zajęcia z gimnastyki prozdrowotnej (oparte na Programie Rekreacji Ruchowej Osób Starszych, autorstwa dr hab. prof. AWF Ewy Kozdroń), marsze z kijami, zajęcia w wodzie, tańce, gimnastyka specjalistyczna, joga, turystyka, trening pamięci, lektoraty językowe oraz warsztaty komputerowe, fotograficzne i rysunkowe.
Seniorów jako odbiorców coraz częściej dostrzegają instytucje kulturalne. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wprowadziło w tym roku odbywający się co miesiąc Dzień Seniora - wydarzenie edukacyjne adresowane do tych, którzy chcą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę współczesną. W każdą drugą środę każdego miesiąca osoby w wieku powyżej 60 lat mają darmowego wstęp na wszystkie ekspozycje, a także tury oprowadzania po wystawach z kuratorem. 9 lipca zaplanowano w Dniu Seniora spacer po wystawie "Slow future", a 13 sierpnia - po wystawie "Photon" Normana Leto.
Także galeria Zachęta prowadzi specjalne spotkania dla osób starszych. Cykl "Patrzeć/Zobaczyć. Sztuka współczesna i seniorzy" jest właśnie do nich adresowany. Prowadzący próbują przełamywać stereotypy dotyczące "prawdziwej, dawnej sztuki i młodych skandalistów", pokazują, że sztuka współczesna nie jest niezrozumiała lub trudna i nie trzeba się jej bać. Seniorzy biorący udział w spotkaniu mają okazję do wyrażenia swojego zdania, dyskusji na temat twórczości artystów oraz konkretnych prac z wystawy.
Muzeum Narodowe w mijającym sezonie prowadziło cykl spotkań "Wielcy malarze dla seniorów" przeznaczony dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę i poznać interesujące szczegóły z życia znanych artystów. W wakacje cykl został zawieszony, ale seniorzy są mile wdziani na "Wieczorach czwartkowych" - spotkaniach tematycznych w galeriach stałych. 3 lipca o 19.30 o historiach biblijnych i mitologicznych na obrazach nowożytnych mistrzów opowie Urszula Król, a 10 lipca Przemysław Głowacki przedstawi dzieła renesansu i manieryzmu w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Spotkania będą się odbywać co czwartek przez całe lato. Także Zamek Królewski w Warszawie prowadzi zajęcia adresowane dla zorganizowanych grup słuchaczy Uniwersytetów III Wieku, podobnie jak Muzeum Pałacu Króla Jana Sobieskiego w Wilanowie.
Przez całe lato prowadzony będzie projekt "Warszawa, ja i ty" zakładający aktywizację społeczną i kulturową seniorów z warszawskich dzielnic: Pragi Północ, Ochoty i Woli poprzez realizację cyklu warsztatów dziennikarsko-przewodnickich oraz kreatywnych spacerów edukacyjnych nawiązujących do historii i tradycji dawnej Warszawy. Projekt realizuje stowarzyszenie Barwy Kultury.
Projekt "Warszawa też jest seniorką 2014!" to skierowane do osób starszych działania podzielone na dwie grupy: spotkania varsavianistyczne oraz spacery o tematyce varsavianistycznej. Głównym celem projektu jest umożliwienie nawiązania kontaktu między uczestnikami na planie wspólnych zainteresowań - w tym wypadku związanych z historią stolicy.
Seniorzy, którzy chcieliby nauczyć się korzystać z internetu, mogą skorzystać z programu Latarnicy Polski Cyfrowej, realizowanego przez stowarzyszenia "Miasta w Internecie" wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, służącego zwiększeniu umiejętności cyfrowych osób w wieku 50+. Latarnicy to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby w wieku 50+ obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu, m.in. w bibliotekach, remizach Ochotniczej Straży Pożarnej czy domach kultury. Tam też można znaleźć informacje o prowadzonych zajęciach. Każdy, kto chce uczestniczyć w zajęciach, może także skontaktować się bezpośrednio z wolontariuszem działającym w jego miejscowości. Wystarczy skorzystać z interaktywnej mapy umieszczonej na stronie internetowej latarnicy.pl, gdzie można znaleźć dane kontaktowe do wolontariuszy.