Trwa ładowanie...

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Ekspert alarmuje

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka" budzi emocje wśród mieszkańców, polityków i ekspertów. - Budowana jest "bomba ekologiczna” - mieli przestrzegać inżynierowie jeszcze w trakcie projektowania oczyszczalni. - Będzie jeszcze gorzej - ostrzega Janusz Waś.

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Ekspert alarmujeŹródło: East News
d2l7hyf
d2l7hyf

- Oczyszczalnia jest mniej więcej dwa razy za mała na sieć, którą ma obsługiwać. Pomysł transportu pod rzeką ścieków surowych, czyli z tymi wszystkimi zanieczyszczeniami i zawiesinami, które tam pływają, był z góry skazany na niepowodzenie i awarię w przyszłości. To wszystko było przedstawiane władzom Warszawy. Nikt nas nie słuchał - twierdzi w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja inżynier Janusz Waś.

Był on w 2011 roku konsultantem technicznym technologii dla oczyszczalni "Czajka". W jego opinii rozwiązanie, które tam funkcjonuje, jest nieporozumieniem, a awaria szybko się nie zakończy.

- Będzie jeszcze gorzej. Prawie na pewno wiele razy nieoczyszczone ścieki dostawały się do Wisły. Wszyscy o tym wiedzieli, ale nikt nie chciał podjąć odpowiednich kroków - stwierdził.

Tłumaczy także, że awaria wynika z natury tego urządzenia, gdyż ścieki idą w dół, pod rzeką, a potem znów pod górkę. Jego zdaniem "mogły się więc tam gromadzić zanieczyszczenia, które doprowadziły do takiej sytuacji".

d2l7hyf

Ostro mówi o działaniach władz miasta w tej kwestii. Stwierdził, że "zdają się okazywać bezradność i niewiedzę".

Źródło: East News

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"

Każdej sekundy do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków z uszkodzonej instalacji warszawskiej oczyszczalni "Czajka”. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Wówczas uruchomiono kolektor zapasowy. Jednak w środę on także uległ awarii. Od tego momentu ścieki są wtłaczane prosto do Wisły.

d2l7hyf

Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie "w związku z ponad dobowym opóźnieniem poinformowania służb o wystąpieniu poważnej awarii i zagrożeniu zanieczyszczeniami komunalnymi z Warszawy" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak tłumaczył jeszcze w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, rurociąg przesyłowy w oczyszczalni "Czajka" zepsuł się we wtorek. Wówczas zadziałał zapasowy kolektor. Gdy zepsuł się drugi rurociąg, w środę rano doszło do zrzutu ścieków do Wisły. "Wtedy niezwłocznie powiadomiono służby i opinię publiczną" - napisał wieczorem Trzaskowski na Twitterze.

Paweł Ciećko - Główny Inspektor Ochrony Środowiska - powiedział w TVN24, że bardzo żałuje, że informacja o awarii dotarła do niego z tak dużym opóźnieniem.

Źródło: East News

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l7hyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l7hyf
Więcej tematów