PolskaWandale zdewastowali kopiec Piłsudskiego

Wandale zdewastowali kopiec Piłsudskiego

Krakowska policja poszukuje sprawców, którzy
zdewastowali kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Wandale m.in.
rozbili i zepchnęli ze szczytu porfirowy słup, straty wynoszą ok.
3,5 tys. zł - poinformował rzecznik małopolskiej
policji Dariusz Nowak.

Trudno nam uwierzyć, że był to zwykły wybryk chuligański. Zniszczenie solidnej konstrukcji kamiennej wymaga bowiem użycia narzędzi, a także bacznej obserwacji, czy w pobliżu nie znajdują się osoby mogące wszcząć alarm - powiedział przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego Jerzy Bukowski.

Jak dodał, kopiec wielokrotnie był już dewastowany. W ostatnich tygodniach rozbito wszystkie lampy pod wiatą obok pawilonu, ukradziono też osiem betonowych pokryw włazów na studzienkach kanalizacyjnych - powiedział Bukowski.

W związku z powtarzającymi się aktami wandalizmu Komitet kilka razy występował już do władz Krakowa o objęcie kopca Piłsudskiego stałą ochroną.

Usypany w latach 1934-1937 kopiec Józefa Piłsudskiego, zwany także "Mogiłą Mogił" (złożono w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków z lat 1794-1989), jest największym z krakowskich Kopców - ma 36 metrów wysokości. Od 25 lat pieczę nad zabytkiem sprawuje Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, który powstał z inicjatywy legionistów, żołnierzy 1920 roku, kombatantów II wojny światowej, działaczy niepodległościowych młodszych pokoleń oraz harcerzy.

Do 1990 roku wszystkie prace renowacyjne Kopca Piłsudskiego prowadzone były wyłącznie społecznymi siłami. W 1991 roku pierwszą dotację na remont "Mogiły Mogił" przekazała gmina Kraków, która jest właścicielem kopca. Od tego czasu gmina oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa regularnie finansowały prace remontowe.

Generalny remont zabytku przeprowadzono po katastrofalnych ulewach w 1996 i 1997 roku, które doprowadziły do poważnych zniszczeń kopca. Wszystkie prace kosztowały 6,8 mln zł. Pieniądze pochodziły przede wszystkim z budżetu miasta oraz dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W trakcie remontu wymieniono ok. 28 tys. metrów sześc. ziemi, odbudowano 14,4 tys. metrów kw. powierzchni stożka, a także ułożono 2 tys. metrów kwadratowych brukowanych ścieżek. Powierzchnia kopca została wzmocniona geowebem (specjalna siatka z tworzyw sztucznych, stosowana przez Amerykanów podczas wojny w Zatoce Perskiej), na którym została wysiana trawa. Dodatkowo zastosowano specjalne, 6-metrowe kotwy wiążące grunt, zalecone przez specjalistyczny zespół naukowy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Po czteroletnim remoncie kopiec udostępniono zwiedzającym w listopadzie 2002 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)