Trwa ładowanie...

Walki w wschodzie Ukrainy. Awdijiwce odcięte od wody, prądu i ogrzewania

W wyniku trwających od dwóch dni walk między siłami rządowymi Ukrainy a prorosyjskimi separatystami w Awdijiwce na wschodzie kraju 25 tys. mieszkańców tego miasta zostało w poniedziałek odciętych od wody, prądu i ogrzewania.

Walki w wschodzie Ukrainy. Awdijiwce odcięte od wody, prądu i ogrzewaniaŹródło: AFP, fot: Aleksey Filippov
dxw94z2
dxw94z2

W związku z sytuacją prezydent Petro Poroszenko skrócił wizytę w Niemczech i powrócił na Ukrainę. Miastu grozi katastrofa humanitarna - zaalarmowały kijowskie władze. W godzinach wieczornych temperatura powietrza wynosiła tam minus 18 stopni Celsjusza.

- Prezydent przerwał wizytę w Niemczech w związku z ostrzałem Awdijiwki przez bojowników rosyjskich, co doprowadziło do nadzwyczajnej sytuacji, graniczącej z katastrofą humanitarną - powiedział rzecznik prezydenta, Swiatosław Cehołko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Żebriwski oświadczył, że winę za to ponoszą separatyści, których nazwał "raszystami". - Raszyści zniszczyli przed chwilą ostatnią linię elektryczną do Awdijiwki. Od prądu odcięta została stacja filtrująca wodę i zakłady koksownicze (które dostarczały Awdijiwce ciepło). Miasto jest bez wody, prądu i bez ogrzewania - napisał na Facebooku.

Naczelnik policji w obwodzie donieckim Wiaczesław Abroskin zapewnił w tej samej sieci społecznościowej, że władze robią wszystko, by nie dopuścić do katastrofy, jednak przyznał, że konieczne są szybkie działania, by przywrócić normalne funkcjonowanie miasta.

dxw94z2

- Jeśli w najbliższym czasie nie zostaną wznowione dostawy prądu, wstrzymane będą dostawy ogrzewania do domów mieszkalnych i obiektów socjalnych. W mieście nadal mieszka 25 tysięcy cywilów. Temperatura spadła do minus 18 stopni. Ludzie są w stanie krytycznym - napisał.

Minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin przekazał, że prezydent Poroszenko polecił poinformowanie o zaistniałej sytuacji Rady Bezpieczeństwa ONZ, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Rady Europy.

Walki w Awdijiwce trwają od niedzieli i toczą się w strefie przemysłowej tego miasta. Zginęło w nich co najmniej ośmiu ukraińskich wojskowych, a ponad 30 zostało rannych.

dxw94z2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxw94z2
Więcej tematów