Walka z reklamami w telewizji
Organizatorzy Camerimage walczą z reklamami w czasie filmów.
15.12.2005 06:25
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage przesłali prezydentowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu wniosek o wprowadzenie do przygotowywanej nowelizacji ustawy o KRRiT zapisu zabraniającego przerywania filmów fabularnych reklamami we wszystkich stacjach telewizyjnych - poinformowała w środę PAP Agnieszka Swoińska, członek zespołu organizacyjnego Camerimage.
Zdaniem autorów i sygnatariuszy wniosku, reklamy emitowane w środku filmów naruszają prawa autorskie twórców filmowych.
"Niedopuszczalna jest tego rodzaju dezintegracja dzieła sztuki, która całkowicie przekreśla pracę operatora, reżysera, aktorów i pozostałych twórców filmowych" - uzasadnia wniosek Marek Żydowicz, dyrektor Camerimage. Jak mówi, coraz dłuższe bloki reklamowe niszczą zamysł twórczy autorów filmu i w ten sposób łamią ich prawa autorskie.
"Camerimage to festiwal sztuki obrazu filmowego. Dlatego w czasie zakończonej właśnie 13. edycji podjęliśmy rozmowy na ten temat z prawnikami i filmowcami, a ich efektem jest ten wniosek o zakazanie wszystkim stacjom telewizyjnym przerywania filmów reklamami i niszczenia, w imię brutalnego biznesu, pracy autorów zdjęć filmowych i innych twórców filmowych" - tłumaczy Żydowicz.
Jego zdaniem, naruszenie integralności grozi nawet największym dziełom sztuki. "Jak tak dalej pójdzie, to w muzeach na +Damie z Łasiczką+ lub innych arcydziełach ludzie biznesu zaczną zamieszczać czasowo reklamy swoich produktów" - ostrzega.
W apelu skierowanym do Aleksandra Kwaśniewskiego, Marka Jurka i Bogdana Borusewicza napisano, że emitowanie reklam w telewizjach komercyjnych w środku filmu jest, zdaniem uczestników Festiwalu Camerimage, "naruszaniem praw autorskich i brakiem szacunku zarówno dla twórców filmowych, jak i dla widzów".
"Wierzymy, że Pan Prezydent i Panowie Marszałkowie uznają nasz wniosek za ważny i poprą naszą inicjatywę, a tym samym skierują go do odpowiednich komisji, tak by możliwym stało się wprowadzenie do ustawy stosownego zapisu" - czytamy we wniosku.
Do wniosku dołączono listę z podpisami osób popierających tę inicjatywę. Wnioskodawcy musieli pominąć kilkaset podpisów złożonych przez zagranicznych gości festiwalu, gdyż w świetle polskiego prawa nie mogły one być wzięte pod uwagę przy wsparciu wniosku.
Festiwal Camerimage to największa na świecie impreza filmowa poświęcona operatorom filmowym, ciesząca się wielkim prestiżem. Festiwal odbył się po raz pierwszy w 1993 roku w Toruniu. Od 2000 roku organizowany jest w Łodzi. Camerimage organizuje Fundacja Tumult z siedzibą w Toruniu, której prezesem jest Marek Żydowicz.