Trwa ładowanie...
29-07-2006 19:20

Walka o Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych

Przy huku wystrzałów z broni maszynowej,
oddziały powstańcze zaatakowały i zdobyły po południu
budynek Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) u zbiegu
ulic Sanguszki i Zakroczymskiej w Warszawie, broniony przez wojska
niemieckie. Historyczna inscenizacja odbyła się z okazji 62.
rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Walka o Polską Wytwórnię Papierów WartościowychŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d2s8n5e
d2s8n5e

Zobacz także galerię:

Setki warszawiaków i turystów przyszło na Nowe Miasto, by obejrzeć skrócony przebieg zmagań o "żelazną redutę" warszawskiej Starówki, które miały miejsce między 1 a 15 sierpnia 1944 roku. W wyniku zaciekłych walk zginęło ok. 100 żołnierzy Armii Krajowej, a gmach PWPW został zniszczony w 60 proc.

W role żołnierzy oddziałów powstańczych i niemieckich wcielili się członkowie grup historycznych i pracownicy wytwórni. W przedstawieniu wykorzystano pojazdy historyczne, w tym niemiecki transporter opancerzony SDKFz 251 "Rosie" i motocykle.

d2s8n5e

W czasie wojny w PWPW drukowano m.in. banknoty emitowane przez okupanta, tzw. "młynarki". Niemcy pozostawili polski personel wytwórni, co pozwoliło na zawiązanie wewnątrz firmy komórki konspiracyjnej AK pod nazwą PWB/17 (Podziemna Wytwórnia Banknotów), która pomogła w zdobyciu tego obiektu podczas Powstania.

Narratorem widowiska był Bogusław Wołoszański.

Po zakończeniu inscenizacji oddziały powstańcze przeszły w defiladzie ul. Zakroczymską do Rynku Nowego Miasta, gdzie wraz z tłumem warszawiaków i turystów wysłuchały koncertu pieśni powstańczej. Warszawski Chór Międzyuczelniany zaśpiewał m.in. "Warszawiankę 1831 roku", "Hej, chłopcy, bagnet na broń!" i "Małą dziewczynkę z AK".

Od piątku na parkanie gmachu PWPW przy ul. Sanguszki można oglądać wystawę zdjęć z okresu Powstania. Na 12 dużych planszach można zobaczyć historyczne fotografie ukazujące walki o wytwórnię. Są tam też sylwetki powstańców z Podziemnej Wytwórni Banknotów i dowódców obrony PWPW. Wystawę będzie można oglądać do 1 września.

Organizatorem sobotnich uroczystości jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, zarząd PWPW i Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław".

d2s8n5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s8n5e
Więcej tematów