PolskaWalka i zapobieganie anoreksji u młodzieży

Walka i zapobieganie anoreksji u młodzieży

1,5 tysiąca uczniów drugich klas
ponadgimnazjalnych w Suwałkach (Podlaskie) skorzysta z programu
pt. "Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny", przygotowanego
przez urząd miasta. W zajęciach z młodzieżą po raz pierwszy mają
uczestniczyć lekarze rodzinni.

28.09.2006 | aktual.: 28.09.2006 13:19

Jak poinformowała naczelnik wydziału zdrowia Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Honorata Rudnik, dotychczas z zajęć o anoreksji skorzystało w Suwałkach prawie 8 tys. uczniów. Program jest realizowany od dwóch lat, ale dopiero od niedawna ustalono grupę docelową - młodzież drugich klas szkół średnich.

Nasz program przynosi efekty. Już kilkanaście osób przyszło po tych zajęciach po pomoc do specjalistów. Wiemy, że jest to potrzebne, bo ciągle mamy w naszym mieście sygnały o przypadkach śmierci anorektyków - dodała Rudnik.

Program rozpoczął się spotkaniem organizacyjnym w Urzędzie Miejskim w Suwałkach; potrwa trzy miesiące. Nauczyciele i lekarze odwiedzą wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Suwałkach. Potem specjaliści będą czekać na młodzież w swoich gabinetach.

Rudnik uważa, że bardzo dużą rolę w wykrywaniu anoreksji u młodzieży mogą odegrać właśnie lekarze pierwszego kontaktu, gdyż anorektycy rzadko sami z siebie idą do specjalisty po pomoc.

Anoreksja objawia się obsesyjną niechęcią do jedzenia, głównie u dziewcząt. Anoreksja i bulimia to bardzo niebezpieczne choroby, które mogą wyniszczyć organizm, a nawet doprowadzić do śmierci. Osoby cierpiące na anoreksję najczęściej znają na pamięć tabele kalorii. Myśli ich krążą wokół tego, ile jeszcze powinny schudnąć. Ustalają sobie żelazne zasady, spożywają coraz mniej, aż w końcu przestaje jeść.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)