Wałęsa dostał prezent od milionera. "Różnie na to ludzie patrzą"
Lech Wałęsa w niedzielę zjawił się w kościele w jednej z koszul, jakie dostał w ramach prezentu od milionera z Meksyku. Uwagę zwróciła wyszyta na niej Maryja i logo "Solidarności".
13.08.2024 | aktual.: 13.08.2024 07:59
O nietypowym stroju Lecha Wałęsy pisze dziennik "Fakt". Gazeta relacjonuje, że 11 sierpnia były prezydent był widziany w kościele w niecodziennej koszuli, którą otrzymał w dniu 80. urodzin.
- Otóż właśnie na moją osiemdziesiątkę milioner z Meksyku przysłał mi 30 tego typu koszul z Matką Boską, naszą, częstochowską, ale i z ich Matką Boską. Przysłał po to, żeby nosić. No i je noszę, bo przecież co? Mam wyrzucić? - żartował Wałęsa w rozmowie z "Faktem".
Na koszuli oprócz naszywki z Matką Boską widoczne było też logo "Solidarności". - Wiecie państwo, różnie na to ludzie patrzą. Natomiast ja nosiłem to od dawna. Nie wiem, czy znają państwo historię, jak w tamtych trudnych czasach przywieziono mi z Jasnej Góry i przy kamerach z całego świata założono mi Matkę Boską, którą poświęcił prymas Stefan Wyszyński. Ja byłem wtedy zaskoczony, bo to było na stoczni. Odpowiedziałem, że zawsze będę ją nosił, gdy będę parał się sprawami publicznymi - oznajmił były prezydent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy odwracają się od Kościoła? Nowe badanie
W pierwszym roku pandemii odsetek osób deklarujących się jako wierzące przestał przewyższać 90 proc. i od tego czasu widocznie spada. Jednocześnie rośnie - w ostatnim czasie wyraźnie - odsetek Polaków zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących - wynika z badania CBOS.
Badania przeprowadzone od stycznia do kwietnia wykazały, że 78 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący, a 9 proc. jako głęboko wierzący. 14 proc. badanych zadeklarowało się jako niewierzący (połączono odpowiedzi "raczej niewierzący" i "zdecydowanie niewierzący"). Dla porównania, w 2019 r. jako niewierzący deklarowało się 8 proc. Polaków.
Od początku pomiarów (1997 r.) do 2009 r. odsetek praktykujących co niedzielę oscylował wokół 50 proc., by na kolejną dekadę spaść do około 45 proc. W późniejszych latach zmniejszał się bardziej gwałtownie: na początku pandemii wynosił 39 proc. (2020 r.), w latach 2021-2023 wahał się między 36 proc. a 37 proc. Obecnie spadł do 34 proc. "To najniższy odsetek praktykujących co niedzielę w historii naszych pomiarów" - zaznaczono.
Przeczytaj również:
Źródło: Fakt