Wałęsa, Geremek i ks. Boniecki popierają Orianę Fallaci
Były prezydent Lech Wałęsa, ks. Adam Boniecki, Bronisław Geremek, prof. Maria Janion - to niektóre z osób, które podpisały się pod listem solidarności z włoską pisarką Orianą Fallaci, oskarżoną o obrazę islamu. Akcję solidarności z Fallaci zorganizowało Stowarzyszenie Europa Przyszłości.
Pozew przeciwko Fallaci złożył w maju 2005 r. przewodniczący Związku Muzułmańskiego we Włoszech Adel Smith. Jego zdaniem pisarka dopuściła się obrazy islamu w książce "Siła rozumu" z 2004 r. Fallaci napisała w niej m.in., że "Europa coraz bardziej staje się prowincją i kolonią islamu". Skrytykowała także Kościół katolicki za prowadzenie dialog z muzułmanami. Na 300 stronach książki wymieniła również zbrodnie, jakich islam dopuścił się w ciągu wieków w Europie.
Pozew przeciwko Fallaci przyjął sędzia Armando Grasso, który wydał wstępne orzeczenie w sprawie jego zasadności. Decyzję tę ostro skrytykował jednak włoski minister sprawiedliwości Roberto Castelli, który określił tę sytuację jako próbę zdławienia wolności słowa i przekonań.
"Decyzja sędziego z Bergamo niepokoi nas jako praktyka zmierzająca do ograniczenia wolności słowa w obszarze europejskiej demokracji, której największą zdobyczą pozostają prawa człowieka. Uważamy, że wolność słowa jest wartością uniwersalną i nie powinna podlegać interesom politycznym, kulturowym czy religijnym" - czytamy w liście Stowarzyszenia Europa Przyszłości.
Oriana Fallaci w swojej pracy dziennikarskiej całe życie walczyła o swobodę wypowiedzi. Stając w obronie wolności słowa, chcemy wyrazić solidarność z Orianą Fallaci. Zdając sobie sprawę z kontrowersyjności głoszonych przez nią obecnie poglądów, protestujemy w związku z procesem, który tę wolność narusza - napisano ponadto w liście.
Przewodnicząca Stowarzyszenia Europa Przyszłości Joanna Orska powiedziała, że Stowarzyszenie podjęło akcję solidarności z Fallaci właśnie teraz, bo 12 czerwca ma się rozpocząć proces.
Stowarzyszenie zapowiada, że akcja nie ograniczy się do listu solidarności i będzie dążyć do jej umiędzynarodowienia. W tym celu powstała strona internetowa: www.OrianaFallaciTrial.org, a w październiku ma być zorganizowana w Warszawie debata "Granice wolności słowa".
Wnoszący pozew przeciwko Fallaci Adel Smith w przeszłości zasłynął z tego, że usiłował podać do sądu Jana Pawła II, dopatrując się obrazy islamu w książce papieża "Przekroczyć próg nadziei". Znany jest on również z tego, że zerwał krzyż wiszący w szpitalnej sali i żądał usunięcia chrześcijańskich symboli ze szkoły, do której chodzą jego dzieci.
Stowarzyszenie "Europa Przyszłości" wywodzi się z Wrocławia, a powstało w styczniu 2005 r. Należy do niego około 50 osób. Członkowie organizacji uważają, że idea praw człowieka to najistotniejsza spośród wartości, których dopracowały się demokratyczne społeczeństwa Europy.