PolskaWalentynkowe akcje w stolicy: miłość to odpowiedzialność

Walentynkowe akcje w stolicy: miłość to odpowiedzialność

Miłość to również odpowiedzialność - przypominają edukatorzy seksualni, lekarze oraz eksperci. W sobotę, w walentynki, w Warszawie odbędzie się szereg imprez i happeningów poświęconych m.in. profilaktyce HIV oraz AIDS.

Walentynkowe akcje w stolicy: miłość to odpowiedzialność
Źródło zdjęć: © WP.PL | Małgorzata Jaworska

Edukatorzy seksualni z grupy "Ponton", działającej przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, po raz dziewiąty organizują akcję pod hasłem "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV". W godzinach 14.00-15.30 na tzw. "patelni", czyli placu przed wejściem na stację metra Centrum, będą udzielać porad dot. profilaktyki HIV i AIDS, rozdawać ulotki informacyjne, prezerwatywy i kolorowe baloniki.

W ramach walentynkowej akcji profilaktycznej "Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test", "Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test" zachęca przede wszystkim młode (ale pełnoletnie) osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Jak podkreślają eksperci, nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Lista punktów, w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS - www.aids.gov.pl/pkd/.

Z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS z końca listopada 2014 r. wynika, że w Polsce dotychczas wykryto ponad 18 tys. przypadków HIV, jednak szacuje się, że zarażonych wirusem może być nawet 30 tys. osób. Dotychczas wykryto ponad 3 tys. zachorowań na AIDS a ponad 1,2 tys. osób zmarło.

Walentynkowy happening organizuje również Kampania Przeciw Homofobii. Między godzinami 11.00 a 14.00 na placu Zamkowym w Warszawie jej członkowie i sympatycy będą zwracać uwagę m.in. na temat związków partnerskich, o których wprowadzenie zabiega.

W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)