Walentynki 2020. Kiedy wypadają? Historia święta zakochanych obchodzonego 14 lutego
Już 14 lutego będziemy po raz kolejny obchodzić walentynki. To, że jest to święto poświęcone św. Walentemu, raczej nikogo nie dziwi, ale dlaczego świętujemy 14 lutego i od jak dawna to robimy?
Historia walentynek może sięgać czasów pogańskich i Starożytnego Rzymu. Rzymianie urządzali wiele świąt poświęconych bogom miłości. Jedne z nich, zwane Luperkaliami odbywały się w dniach 14-15 lutego i poświęcone były Junonie.
Współczesne walentynki są jednak bardziej związane z kultem św. Walentego niż wyznaniami pogańskimi.
Walentynki – historia święta obchodzonego 14 lutego
14 lutego w kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Walentego, świętego związanego z miłością. Data nie jest tu przypadkowa. Właśnie 14 lutego 269 roku stracono św. Walentego.
Obchodzenie walentynek wiele wieków temu upowszechniło się na zachodzie i południu Europy. Do północnej i wschodniej części Starego Kontynentu dotarło znacznie później.
W Polsce walentynki zaczęto obchodzić dopiero w latach 90. XX wieku. Głównym miejscem związanym z walentynkami jest Chełmno i organizowane tam "Walentynki Chełmińskie". Szczególny sposób świętowania tam 14 lutego ma związek z relikwiami św. Walentego znajdującymi się w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP.
Walentynki świętem miłości czy komercyjną wydmuszką?
Zdania na temat walentynek są mocno podzielone. Jedni uważają, że jest to piękne święto miłości i zakochanych. Inni twierdzą, że 14 lutego propagowane jest życie w związku, co może stygmatyzować osoby stanu wolnego. Jeszcze inni uważają, że jest to przede wszystkim święto komercyjne, które biznes wykorzystuje jako świetną okazję do poprawienia sprzedaży w okresie między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.