Wakacyjny spam

Wakacyjna analiza ilości i tendencji spamu nie przyniosła znaczących zmian. Istotną nowością w sierpniu był znaczny wzrost ilości e-maili nakłaniających do udziału w grach hazardowych on-line.

Niechciane e-maile zachęcające do zakupu leków i inwestycji finansowych wciąż są dominującym tematem. Ich liczba wynosiła odpowiednio w lipcu 40 i 36 proc., natomiast w sierpniu 41 i 31 proc. Podobnie jak w poprzednich miesiącach ilość wakacyjnego spamu pornograficznego była znikoma i stanowiła 3,6 proc. w lipcu oraz 4,7 proc. w sierpniu.

Analitycy Clearswift ujawnili, że w lipcu pojawiły się e-maile promujące towary związane z bezpieczeństwem adresata lub jego rodziny. Spamerzy wykorzystywali rozmaite sposoby, aby przekonać użytkowników do skorzystania z ich oferty. Przykładowo, w e-mailach przedstawiano projekcje zagrożeń dla domu w czasie nieobecności jego właścicieli oraz oferowano szereg produktów przeznaczonych do zabezpieczenia posiadłości. Spam zachęcał też do pobrania elektronicznych poradników jak uchronić dzieci przed narkotykami.

W sierpniu natomiast spamerzy oferowali oprogramowanie, które rzekomo miało obdarzyć użytkowników ponadludzką mocą. Spam obiecujący automatyczne spełnienie wszystkich pragnień pojawił się w skrzynkach pocztowych na całym świecie. Niechciane wiadomości odwoływały się do super bohaterów takich filmów, jak 'Batman' czy 'Fantastic Four'. Spamerzy twierdzili, że oferowana przez nich 'przełomowa technologia' dostarczy użytkownikom szereg korzyści zaczynając od długiego życia, kończąc na doskonałej sylwetce. Fałszywe oferty oprogramowania obiecywały "automatyczną motywację, wzmocnienie i reedukację umysłu w taki sposób, aby użytkownik odkrył w sobie ponadludzkie siły i możliwości". Oferty tego rodzaju pojawiały się obok innych 'cudownych' produktów np. "autentycznych magicznych monet, które mogą zmienić życie". Alyn Hockey, dyrektor ds. badań w Clearswift przestrzega użytkowników komputerów przed rozsyłaniem tych e-maili swoim kolegom jako żart. Każde kliknięcie może bowiem spowodować zainfekowanie komputera np.
programem szpiegującym.

Sierpniowy Spam Index ujawnił znaczny wzrost spamu namawiającego do odwiedzania internetowych kasyn. Ilość e-maili tego rodzaju wzrosła o ponad 740 procent. W maju wynosiła ona 0,3 proc., w sierpniu już 2,23 proc. ogółu wiadomości uznanych za spam.

Wyniki "Spam Index" opracowywane są na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe, z których korzysta 20 milionów użytkowników. "Spam Index" odzwierciedlający charakter i tendencje rozwoju spamu publikowany jest co miesiąc.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)