PolskaWakacyjne atrakcje

Wakacyjne atrakcje

Różnorodne formy wypoczynku, m.in. bezpłatne kolonie dla dzieci z rodzin najuboższych, zajęcia rekreacyjne dla tych, którzy nie mogą wyjechać, i wiele innych atrakcji przygotowały samorządy i organizacje dobroczynne na wakacje.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego sanepid rozpoczął kontrole czystości kąpielisk. Policja przypomina rodzicom o możliwości kontrolowania autokarów wiozących dzieci na wakacje.

Obozy harcerskie i wyjazdy z Caritasem

Ponad 150 tys. dzieci i młodzieży skorzysta w tym roku z akcji letniej przygotowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego. 110 tys. weźmie udział w obozach harcerskich, koloniach zuchowych i kursach instruktorskich. Ok. 40 tys. dzieci i młodych ludzi będzie uczestniczyć w formach Nieobozowej Akcji Letniej: biwakach, półkoloniach, imprezach jednodniowych.

Wyjazdy wakacyjne dla dzieci organizuje też Caritas. Np. Caritas diecezji kieleckiej wyśle 1580 dzieci z rodzin dotkniętych ubóstwem i patologiami na darmowe, dwutygodniowe kolonie, przygotowane nad morzem i w górach. Od 500 do 600 dzieci skorzysta z bezpłatnych półkolonii w miejscu zamieszkania - poinformował dyrektor kieleckiej Caritas ks. Stanisław Słowik.

Podczas kolonijnego wypoczynku realizowany będzie specjalny program profilaktyczno-edukacyjny. Uwzględniono w nim m.in. kształtowanie otwartej postawy wobec drugiego człowieka i umiejętności życia w grupie. Koszty kolonii w kwocie 950 tys. zł mają być sfinansowane z darowizn zebranych w ramach świątecznych akcji Caritas.

Kąpiele i sporty wodne

W wielu rejonach kraju na początku wakacji kąpieliska są badane przez sanepid pod względem czystości. W większości zbiorników w woj. śląskim woda nadaje się do kąpieli, rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Sanepid ma pewne zastrzeżenia jedynie do kąpielisk "Raj" w Nieboczowach i "Wodnik" w Kuźni Raciborskiej. Specjaliści ostrzegają o złej jakości wody na niektórych dzikich kąpieliskach.

Przedwakacyjne kontrole stanu wody w lubuskich kąpieliskach wypadły korzystnie. Obecnie do dyspozycji Lubuszan i turystów są 104 zorganizowane i tzw. dzikie kąpieliska w regionie. Kontrole prowadzone są jeszcze w ponad 10 kolejnych kąpielisk w powiecie strzelecko-drezdeneckim.

W trzech kąpieliskach na Warmii i Mazurach tego lata nie będzie można się kąpać ani uprawiać sportów wodnych - zdecydowali po przebadaniu jakości wody inspektorzy sanepidu w Olsztynie. Zakaz obowiązuje nad jez. Suskim w Suszu oraz nad Zalewem Wiślanym w Suchaczu i Tolkmicku. W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie poprawiła się jakość wody w akwenach województwa warmińsko- mazurskiego. W Zalewie Wiślanym można się kąpać w Kadynach, Nowej Pasłęce i Fromborku.

Badania jakości wody w rzekach i jeziorach na Podbeskidziu wykazały, że kąpiel w niektórych miejscach może być niebezpieczna. W wodzie wykryto bakterie kałowe i salmonellę - wynika z najnowszych raportów powiatowych sanepidów. Epidemiolodzy zakazali kąpieli w miejscach, gdzie ujawniono niebezpieczne bakterie. W rzece Sole w Żywcu poniżej progu wodnego na wysokości pensjonatu äNad Sołą" obecne są pałeczki salmonelli.

Na Śląsku Cieszyńskim w rzekach: Brennica w Brennej na wysokości restauracji "Kotarz" oraz w Wiśle w Ustroniu Nierodzimiu i Ochabach ujawniono obecność bakterii kałowych. W Wiśle w Ustroniu Jaszowcu koło mostu ujawniono pałeczki salmonelli. W powiecie wadowickim brudna woda uniemożliwia kąpiel w rzece Skawie w Wadowicach na wysokości mostu i w Zatorze oraz w rzece Wieprzówce w Andrychowie. Kąpać się można między innymi w jeziorach: Żywieckim i Międzybrodzkim, rzece Sole w Węgierskiej Górce i Kętach, rzece Koszarawie przy wodospadzie w Świnnej oraz w Żywcu na wysokości campingu äDębina" i w okolicach amfiteatru, w rzece Białej w Bielsku-Białej i Żylicy w Szczyrku.

Latem wszystkie plaże i kąpieliska w woj. zachodniopomorskim będą czynne. Skontrowała je przed sezonem inspekcja sanitarna i wydała pozytywne opinie o jakości wody. Podobnie jest z placówkami organizującymi letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Kontrolerzy zwracali uwagę m.in. na warunki higieniczne, wyposażenie pokoi, stan techniczny obiektu i opiekę medyczną.

Zachodniopomorska policja zwiększyła ochronę na wybrzeżu, do tamtejszych komend powiatowych skierowano po 20 funkcjonariuszy z oddziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Na wszystkich nadmorskich kąpieliskach bezpieczeństwa będą strzec ratownicy WOPR. Większość wież obserwacyjnych na plażach jest już obsadzona.

Jak zapewnia Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, na Podkarpaciu można korzystać z 20 kąpielisk i miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli.

Spośród kilkudziesięciu kąpielisk nadmorskich w woj. pomorskim korzystać nie można tylko z kilku znajdujących się w Mechelinkach, Rzucewie i Osłoninie. W niektórych miejscach w Gdyni, Sopocie i Gdańsku wyłączono odcinki plaż liczące od kilkudziesięciu do kilkuset metrów.

Lubelski sanepid skontrolował czystość wody i dopuścił do organizowania kąpielisk w najpopularniejszych akwenach regionu. M.in. można się kąpać w Zalewie Zemborzyckim pod Lublinem.

Sanepid na Opolszczyźnie do kąpieli dopuścił 12 kąpielisk - jeziora Turawskie - Duże, Średnie i Małe, jez. Srebrne w Osowcu, jez. Nyskie i Otmuchowskie, zalew w Pietrowicach Głubczyckich oraz kąpieliska w Dębowej i Lewinie Brzeskim, a także akweny "Babi Loch" w Nowych Kolniach, "Floryda" w Kościerzycach i "Anpol" w Starym Oleśnie.

Z 25 naturalnych zbiorników wodnych, które w woj. świętokrzyskim służą latem do kąpieli, jedynie zalew na rzece Kamiennej w Brodach sanepid uznał za niezdatny do pływania.

Jak co roku na prośbę rodziców policja będzie sprawdzać stan techniczny i trzeźwość kierowców przed autokarową podróżą na wakacje. We wszystkich powiatach w kraju policję można wzywać dzwoniąc pod nr 997 lub z telefonów komórkowych - 112.

Na każde 10 skontrolowanych przez policję autokarów średnio dwa są wycofywane ze względu na usterki techniczne. Są to głównie "łyse" opony, pęknięta szyba przednia lub wycieki oleju. W ciągu ostatniego miesiąca dwóch przebadanych kierowców było nietrzeźwych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)