Wakacje kredytowe od lata? Rząd zapowiada nowy program
Minister rozwoju Waldemar Buda przekazał, że rząd chce, aby wakacje kredytowe były dostępne już od lata. Polityk dodał, że ws. WIBORU-u rządzący będą czekać do września na propozycję banków i GPW Benchmark.
W środę Waldemar Buda został zapytany przez dziennikarzy o to, kiedy będą znane szczegóły rozwiązań wspierających osoby, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne.
Mowa o zapowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego wakacjach kredytowych, a także zwiększenia środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, utworzenia funduszu pomocowego zasilanego ze składek banków i wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u.
Zobacz też: Prezydencki projekt o SN będzie przegłosowany? "Klub PiS zrobi wszystko"
Wakacje kredytowe. Minister Buda ujawnia szczegóły
Minister rozwoju i technologii poinformował o tym, że rząd chce, by pomoc w postaci wakacji kredytowych była uruchomiona już w te wakacje.
Waldemar Buda dodał, że wakacje są czasem większych wydatków dla polskich rodzin, a często także mniejszych obrotów firm, w związku z tym "wakacje kredytowe dobrze pasują do wakacji letnich, które się zbliżają". - Chcielibyśmy, by te instrumenty były w wakacje dostępne. To nam determinuje bardzo szybkie tempo działania. Za chwilę powinna się pojawić ustawa, która będzie procedowana w trybie normalnej legislacji - zapowiedział szef MRiT.
Polityk podkreślił również, że zmiana WIBOR-u na inną stawkę referencyjną jest planowana od 1 stycznia 2023 r. Jak mówił, rząd będzie czekać do września na propozycję banków i GPW Benchmark ws. zamiennika WIBOR-u.
- Po tym dojdzie do zatwierdzenia tej stawki referencyjnej, a jeżeli będzie nieakceptowalna, będziemy proponowali swoją, np. stawkę Polonia. Natomiast teraz trwają prace analityczne banków - zaznaczył Buda.
Szef MRiT dodał, że wakacje kredytowe i dopłaty do rat kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mają obowiązywać w pierwszym kroku, natomiast w kolejnym - zamiennik WIBOR-u i Fundusz Pomocy.