PolskaWagon upamiętniający narodziny "S" przyjechał do Katowic

Wagon upamiętniający narodziny "S" przyjechał do Katowic

Specjalny wagon, upamiętniający narodziny "Solidarności" przyjechał do Katowic. Podróżująca nim grupa młodych ludzi z Lublina odwiedza miejsca związane z wydarzeniami polskiego lata 1980 r. Śląsk to dla nich kolejny przystanek w drodze do Gdańska.

01.08.2010 | aktual.: 02.08.2010 10:17

Wagonem z napisem wagon2010.lublin.pl podróżuje 10 osób. Zatrzymują się na dzień lub dwa w niektórych miejscowościach, gdzie w 1980 r. odbywały się protesty. Wiozą ze sobą wystawę poświęconą Lubelskiemu Lipcowi, ideom "S" i niezależnym wydawnictwom z tamtego okresu. Prezentują to wszystko na peronach.

Załoga wagonu nie ogranicza się jednak do pokazywania wystawy. Jednym z jej celów jest próba skonfrontowania ideałów i marzeń związanych z powstaniem "S" z obecną rzeczywistością. Pytają ludzi o ich marzenia i przesłanie, jakie chcieliby przekazać przyszłym pokoleniom.

Z zarejestrowanych relacji zostanie wybranych 17 niezwykłych opowieści - po jednej z każdego miejsca, w którym zatrzyma się wagon. Z uzyskanych materiałów powstanie książka "Jak małe kamyki poruszyły lawinę". Projekt "Polska 2010" ma też na celu stworzenie fotograficznych portretów osób przychodzących do wagonu. Zebrana w czasie podróży dokumentacja zostanie przekazana do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Jedna z uczestniczek podróży, Joanna Zętar, powiedziała, że dotychczasowe rezultaty pracy dokumentacyjnej są bardzo zadowalające. - W każdym mieście jest co najmniej kilkanaście wypowiedzi, są też takie miejsca, w których jest ich znacznie więcej, co oczywiście zależy od wielkości miasta i dworca. Ci, którzy przychodzą, bardzo chętnie dzielą się z nami refleksją na temat wolności - powiedziała.

W niedzielę wystawa na katowickim dworcu będzie prezentowana do godz. 17., w poniedziałek od 11 do 17. Tego dnia na zaproszenie przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej "S" Piotra Dudy, cześć załogi wagonu odwiedzi Muzeum Izbę Pamięci Kopalni Wujek. Spotka się tam m.in. z legendarnym przywódcą strajku w kopalni "Wujek" Stanisławem Płatkiem oraz z Eugeniuszem Karasińskim, przewodniczącym Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Wagon wyjechał z Lublina 17 lipca - w 30. rocznicę wybuchu strajku na kolei w tym mieście. Takim wagonem wolontariusze objeżdżali już Polskę pięć lat temu, w 25. rocznicę powstania "Solidarności". Trasę podróży wagonu z Lublina można śledzić w internecie pod adresem wagon2010.lublin.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)