Trwa ładowanie...
d20ivfg
25-03-2006 04:10

Wadliwe rozruszniki serca

Nasi pacjenci nie mają się czego bać - mówi
ordynator kardiologii szpitala wojewódzkiego komentując
zamieszanie wokół wadliwej serii rozruszników serca. Podejrzane
rozruszniki nosi ponad 20 pacjentów - pisze "Gazeta Olsztyńska".

d20ivfg
d20ivfg

W ostatnich dniach mieliśmy kilka telefonów od zaniepokojonych pacjentów, którzy obawiali się, że mogą mieć wszczepiony wadliwy rozrusznik serca - przyznaje Jerzy Górny, ordynator oddziału kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. - Całe szczęście, mogłem ich uspokoić.

Kilka dni temu amerykańska firma Medtronic ogłosiła, że część wyprodukowanych przez nią rozruszników serca z serii Sigma, które wszczepiono ponad dwóm tysiącom Polaków, może nie działać tak, jak trzeba. Wśród sercowców z całego kraju zapanował niepokój.

Na oddziale kardiologii szpitala wojewódzkiego rozruszniki serca wszczepia się około 500 pacjentom rocznie. Stosuje się je m.in. przy wadach serca, chorobie wieńcowej i zapaleniu mięśnia sercowego. Urządzenie zabezpiecza chorego przed zaburzeniami rytmu serca. Rozrusznik zaczyna działać, gdy serce bije wolniej niż powinno.

- Większość wszczepionych u nas rozruszników wyprodukowała niemiecka firma Biotronic - mówi ordynator Górny. - Rozruszniki Medtronica wszczepiliśmy raptem ponad 20 pacjentom. Zaraz po tym, jak Medtronic podał do wiadomości publicznej informację o wadliwych rozrusznikach, szpital wojewódzki skontaktował się z tą firmą.

d20ivfg

- Oni mają komputerowy wykaz z numerami seryjnymi wszystkich wadliwych rozruszników - mówi dr Górny. - Nie figuruje na niej żaden z tych, które wszczepiliśmy na naszym oddziale.

W szpitalu czekają teraz na potwierdzenie tego faktu na piśmie. Zwłaszcza, że było już kilka telefonów od zaniepokojonych pacjentów. - Będziemy ich sukcesywnie wzywać na badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości - zapowiada Górny.

W wadliwych rozrusznikach oddzielają się przewody łączące poszczególne części urządzenia, przez co może ono przestać działać. Kardiolodzy nie są zgodni w ocenie, jakie to zagrożenia dla pacjenta. Jedni twierdzą, że niesprawny rozrusznik stanowi zagrożenia dla życia. Inni uważają, że nie jest to urządzenie ratujące życie, a tylko poprawiające komfort życia, więc wadliwie działający rozrusznik może doprowadzić pacjenta najwyżej do zawrotów głowy czy omdlenia.

Medtronic zapowiedział, że pokryje wszystkie koszty związane z wymianą wadliwych rozruszników. Jeden egzemplarz kosztuje około dwóch tysięcy złotych. (PAP)

d20ivfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ivfg
Więcej tematów