W Zagrzebiu zaplanowano uroczystości wejścia Chorwacji do UE
Piętnastu prezydentów, trzynastu premierów, kilkudziesięciu przedstawicieli europejskich parlamentów zapowiedziało swój udział w dzisiejszych uroczystościach wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej. Polskę reprezentować będzie Premier Donald Tusk.
Uroczystości odbędą się w Zagrzebiu, a ich kulminacyjnym momentem będzie ogłoszenie o północy z niedzieli na poniedziałek rozszerzenia Unii o 28. kraj. Mimo, iż władze Chorwacji zdecydowały się na skromne obchody tego historycznego wydarzenia, to w Zagrzebiu panuje atmosfera przygotowań i oczekiwania na moment akcesji. Centralny plac miasta imienia Bana Josipa Jelacica jest już przygotowany na przyjęcie oficjalnych gości, artystów którzy uświetnią uroczystość, a także zwykłych mieszkańców stolicy Chorwacji.
Decydując się na stosunkowo skromne uroczystości władze wyczuły nastroje społeczne. Chorwaci podchodzą bowiem do akcesji swego kraju do Unii bez nadmiernych emocji. Tvrtko Jakovina, ekspert Instytutu Stosunków Międzynarodowych zauważa w rozmowie z Polskim Radiem, iż entuzjazm dla Unii Europejskiej nie jest w Chorwacji taki, jak być powinien i i jaki był wcześniej, a to dlatego, że proces akcesji trwał zbyt długo. Inni eksperci podkreślają, że wpływ na chłodny stosunek Chorwatów do akcesji ma także recesja panująca w kraju już piąty rok oraz świadomość kryzysu finansowego w Europie.
- Mamy poczucie, iż Chorwacja, kolejny członek Unii Europejskiej, będzie systematycznie w grupie państw, wśród których Polska odgrywa istotną rolę. Do tej pory bez wyjątku we wszystkich sprawach mogliśmy liczyć na wsparcie i głos Chorwatów - deklarował Donald Tusk.
Zagrzeb wystąpił do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później., a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku. W styczniu ubiegłego roku ponad 67 procent Chorwatów opowiedziało się w referendum za przystąpieniem swego kraju do Unii.