W Zachodniopomorskiem strefy ochronne związane z ptasią grypą
W południowej części województwa
zachodniopomorskiego, przy granicy z woj. lubuskim, od czwartku
obowiązują strefy ochronne w związku ze znalezieniem w pobliskiej
niemieckiej miejscowości padłego ptaka zarażonego wirusem H5N1.
O dzikim ptaku padłym na ptasią grypę w niemieckiej miejscowości Sydowswiese poinformowały wojewodę zachodniopomorskiego niemieckie służby po południu - poinformowała rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla.
Pierwsza strefa zapowietrzona obejmie swoim obszarem powiat myśliborski. Druga strefa - zagrożona - część powiatu myśliborskiego, gryfińskiego oraz fragment województwa lubuskiego. Położona najbliżej ogniska choroby polska miejscowość to Chlewice w gminie Boleszkowice.
W gospodarstwach w Chlewicach wyłożone zostaną maty dezynfekcyjne - dodała Muchla. O tym, czy pojawią się również na drogach, zadecydują powiatowi lekarze weterynarii. W obu strefach trwają kontrole gospodarstw i liczenie drobiu.
Parę dni temu na terenie regionu przestały obowiązywać wszelkie rygory związane z ptasią grypą. Zniesiono ostatni z kilku w regionie obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby.
Po raz pierwszy rygory sanitarne z powodu zagrożenia ptasia grypą wprowadzono w woj. zachodniopomorskim w pierwszych dniach marca po tym, jak po stronie niemieckiej stwierdzono wirusa ptasiej grypy u kilku ptaków.
Kwarantanna obowiązywała też w Świnoujściu, gdzie znaleziono padłą nurogęś, zarażoną groźnym dla człowieka wirusem H5N1.