Trwa ładowanie...
diirqvq
12-06-2011 09:00

W Wilanowie otworzą perełkę zespołu pałacowo-ogrodowego

Na przełomie czerwca i lipca otwarty zostanie po rewitalizacji ogród różany - jedna z perełek zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie. Odnowienie ogrodu różanego jest jednym z elementów kompleksowej rewitalizacji całego wilanowskiego założenia ogrodowego.

diirqvq
diirqvq

Całość prac rozpoczętych w 2010 r. na terenie zabytkowego zespołu powinna zakończyć się jesienią - poinformował Kierownik Działu Edukacji w Muzeum Pałac w Wilanowie Piotr Górajec. Dodał, że w przyszłym roku ma zostać przeprowadzona rewaloryzacja i adaptacja przedpola Pałacu w Wilanowie.

Wilanowski ogród różany ma formę renesansowego giardino segreto, czyli małego ogrodu przeznaczonego do kameralnego odpoczynku, wyodrębnionego murem lub szpalerem i podzielonego na małe kwatery, w których sadzono kwiaty i zioła. Założony został przy południowym skrzydle pałacu na zlecenie Augusta i Aleksandry Potockich w latach 1855-1856. Autorem projektu był architekt Bolesław Paweł Podczaszyński.

Dzięki zachowanym rysunkom możliwe stało się przygotowanie projektu rewitalizacji wiernie przywracającego jego pierwotny kształt oraz szatę roślinną. Projekt zakładał nasadzenia róż w obwódkach z bukszpanu zwyczajnego odmiany karłowej i odmiany drobnolistnej, cisów pospolitych i powojników w kolorze fioletowym. Rewitalizacja ogrodu zakładała także zasadzenie około 5 tys. róż rabatowych, krzewiastych i pnących - odmian powstałych na bazie róż "starych", zwanych też "staromodnymi", angielskich i francuskich, pochodzących sprzed 1867 roku, m.in. odmiana "Bernstein Rosa", "Joseph's Coat", "Schloss Eutin", "Bella Epoque". Róże w kompozycji żółto-pomarańczowej, utrzymane w ciepłych odcieniach, będą harmonizować z kolorystyką elewacji pałacu. Kwaterom ogrodu, wypełnionym różami w pastelowych, delikatnych kolorach i o mocnym zapachu, będzie towarzyszyć 10 doniczkowych drzewek cytrusowych.

- Ogród różany jest w zasadzie gotowy. Rośliny już zostały zasadzone, nie ma już asfaltowych alejek, tylko na dróżkach jest specjalny żwir ogrodowy, są też kamienne ławy ogrodowe. Wykończenia wymaga dojście do ogrodu - zaznaczył Górajec.

diirqvq

Przypomniał, że wcześniej zakończono i udostępniono zwiedzającym tzw. ogród północny. W następnych miesiącach kończone będą zaś prace na tzw. dużych powierzchniach parkowych, czyli w parku projektu Bogumiła Zuga. Założony został on na zlecenie Izabelli Lubomirskiej w południowej części parku. Jest parkiem angielskim z elementami chińskimi. Rewitalizacja tam polega m.in. na korekcji koron drzew i skupisk nadmiernie rozrośniętych krzewów, usunięciu samosiewów oraz nasadzeniu nowych roślin. W odpowiednich dla krajobrazowej kompozycji miejscach sadzone są nowe drzewa (m.in. lipa srebrzysta, dąb biały, wierzba biała, dąb szkarłatny, dąb czerwony) oraz około tysiąca krzewów (m.in. forsycja, krzewuszka, lilak, forsycja, jaśminowiec, irga, różanecznik, azalia).

W następnej kolejności, ale jeszcze w tym roku, zakończone zostaną prace w parku przy oranżerii pałacowej. W przyszłym zaś roku z kolei prowadzone będą prace już poza ścisłym zespołem ogrodowo-parkowym, czyli na przedpolu pałacowym. Obecnie rozpoczęto tam prace porządkowe.

Projekt przewiduje przebudowę czterech kwater przedpola z zachowaniem najbardziej wartościowego drzewostanu mającego wartość historyczną i dendrologiczną. Służyć temu będzie korekta samosiewów, drzew chorych i uszkodzonych, zagrażających bezpieczeństwu i kolidujących z historycznymi ciągami i układami. Tam również przewidziano nowe nasadzenia.

Rewitalizacja założenia ogrodowo-parkowego w Wilanowie realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatnie prace rewaloryzacyjne w ogrodach i parkach Wilanowa prowadzone były w latach 50. i 60 XX w. Przerwane zostały z braku środków finansowych.

diirqvq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diirqvq
Więcej tematów