PolskaW wielu miastach Sylwester pod gołym niebem

W wielu miastach Sylwester pod gołym niebem

Hucznie witać Nowy Rok będą mieszkańcy wielu miast w całym kraju. Tylko w kilku - jak np. w Szczecinie - władze odwołały plenerowe imprezy w obawie przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi. W innych - np. w Białymstoku - publicznych zabaw w ogóle nie zaplanowano. Wszędzie tam, gdzie imprezy plenerowe się odbędą, o północy rozbłysną sztuczne ognie.

W Warszawie zabawa będzie się toczyć na Placu Defilad. Do czuwania nad bezpieczeństwem gości władze skierują trzykrotnie więcej funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i pracowników ochrony niż zwykle podczas takich zgromadzeń. Przygotowano plan awaryjny, przewidujący ewakuację osób zgromadzonych na placu.

Wiceprezydent stolicy Władysław Stasiak poinformował, że w czasie narady władz miasta z policją i Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zasygnalizowano niebezpieczeństwa ewentualnego zagrożenia atakami terrorystycznymi.

Na pl. Defilad wystąpią zespoły muzyczne. Całość będzie transmitowana na czterech telebimach; pokaz sztucznych ogni ma trwać 10 minut.

W Krakowie na Rynku Głównym odbędzie się - jak zapewniają organizatorzy - "największa dyskoteka lat 80.". Będą kolorowe światła, teledyski, notowania listy przebojów z tamtych lat, występy zespołów muzycznych. "Spodziewamy się kilkudziesięciu tysięcy uczestników. To będzie absolutnie magiczny Sylwester, bo uważamy, że Kraków jest absolutnie magicznym miejscem" - powiedział PAP lider reaktywowanego zespołu Kombi Grzegorz Skawiński.

Tradycyjnie najniżej obchodzony Sylwester w Polsce odbędzie się w kopalniach soli w Bochni i Wieliczce. W Bochni ok. 260 osób ma bawić się w komorze Ważyn - 250 metrów pod powierzchnią ziemi. W Wieliczce kilkuset gości powita Nowy Rok w komorach Warszawa i Haluszki - ok. 130 metrów pod ziemią.

Mieszkańcy Trójmiasta mają do wyboru trzy różne zabawy sylwestrowe pod gołym niebem. W Gdańsku przy fontannie Neptuna rozbrzmiewać będą szalone rytmy rock'n'rolla. Gdańszczanie mają przynieść ze sobą dzwonki, którymi powitają Nowy Rok.

Zabawę z szumem fal w tle zapewni Sylwester na sopockim molo. Na lodowisku przy molo będą bawić się przebierańcy. Kulminacją wieczoru ma być o północy pokaz sztucznych ogni.

Gwiazdą gdyńskiego Sylwestra na skwerze Kościuszki będzie Soultrain's Blues Brothers Band - grupa, która towarzyszyła m.in. Tinie Turner i Philowi Collinsowi. O północy także tam niebo rozświetlą sztuczne ognie.

Sylwestrowa Ciężarówka Muzyczna przejedzie w sylwestrowy wieczór ulicami Słupska już o godzinie 17. Wieczorem rozpocznie się impreza muzyczna.

Kilka tysięcy łodzian powita Nowy Rok na Placu Wolności. Zabawa rozpocznie się, podobnie jak w zeszłym roku, o godz. 21. Przed północą publiczność rozgrzewać będą muzycy. Atrakcją wieczoru będą też występy Teatru Ognia oraz pokazy sztuki fryzjerskiej. Organizatorzy imprezy - władze Łodzi i Fundacja Ulicy Piotrkowskiej - zapowiadają pokaz sztucznych ogni. Imprezę zakończy dyskoteka.

We Wrocławiu tradycją staje się Sylwester na rynku, który przed północą odwiedza kilka tysięcy mieszkańców. Oprócz sztucznych ogni i pokazu laserowego, na rynku będzie można posłuchać muzyki elektronicznej z głośników.

"Wrocławski rynek to magiczne miejsce, które cieszy się ogromną popularnością. Dlatego też chcemy noc sylwestrową spędzić na odliczaniu ostatnich sekund starego roku podobnie jak nowojorczycy przy Times Square. Choć pewnie nasza impreza będzie znacznie skromniejsza" - powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Marcin Garcarz.

Przesłankami o możliwym zagrożeniu atakami terrorystycznymi kierowały się władze Szczecina, które jeszcze przed świętami odwołały zabawę sylwestrową "pod chmurką". Miała się ona odbyć na placu przed Urzędem Miejskim lub w części parkowej, na Jasnych Błoniach.

Pracownicy biura prasowego Urzędu Miasta wyjaśnili, że o decyzji prezydenta "przesądziła troska o życie i bezpieczeństwo" mieszkańców. Zaznaczono, że prezydent zasięgnął opinii wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo miasta.

Nie z powodu obaw przed terroryzmem, ale z powodu oszczędności odwołano sylwestrową zabawę pod gołym niebiem w Zakopanem. Zwykle organizowano ją na Równi Krupowej. Władze miasta postanowiły zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać na podreperowanie funduszy zakopiańskiego szpitala.

Jednak tradycyjnie tysiące osób w sylwestrowy wieczór przyjdzie na Krupówki. Górskie schroniska zapraszają na najwyżej organizowane zabawy sylwestrowe w Polsce.

Choć w Lublinie nie odbędzie się plenerowa impreza - podobnych nie było też w latach poprzednich - to i tak mieszkańcy miasta wspólnie powitają Nowy Rok na placu Litewskim. Będą pić szampana i składać sobie życzenia.

Lubelską tradycją jest odgrywanie o północy hejnału miasta i odczytywanie życzeń przez klikona, czyli miejskiego krzykacza. Także i w tym roku życzenia od prezydenta miasta będzie składał mieszkańcom znany w Lublinie społecznik Władysław Grzyb - członek Starożytnej Honorowej Angielskiej Gildii Krzykaczy Miejskich i Gildii Krzykaczy Miejskich Kontynentu Europejskiego z siedzibą w Belgii.

W Białymstoku od kilku lat nie ma sylwestrowej imprezy plenerowej. W poprzednich latach prezydent miasta składał mieszkańcom życzenia przed białostocką katedrą, gdzie odbywało się sylwestrowe nabożeństwo.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)