ŚwiatW Watykanie szykuje się bunt konserwatystów przeciw papieżowi Franciszkowi?

W Watykanie szykuje się bunt konserwatystów przeciw papieżowi Franciszkowi?

Skrajnie konserwatywni duchowni coraz głośniej sprzeciwiają się "liberalnym" poglądom Franciszka. Jednym z przeciwników papieża jest kardynał Raymond Burke - twierdzi "Washington Post"

W Watykanie szykuje się bunt konserwatystów przeciw papieżowi Franciszkowi?
Źródło zdjęć: © AFP | Filippo Monteforte

Kardynał Burke to były arcybiskup Saint Louis i wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej. W 2014 r. papież Franciszek odwołał go z funkcji prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej i mianował patronem Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Jest znany ze swoich skrajnie konserwatywnych poglądów.

Kilka miesięcy temu kardynał Burke pojawił się w amerykańskiej telewizji, żeby "ostrzec" papieża Franciszka przed wprowadzaniem liberalnych zmian. - Władza papieska nie jest absolutna - podkreślił. - Papież nie ma mocy zmiany doktryny i nauczania - dodał.

"Washington Post" twierdzi, że opinię kardynała mogą podzielać inni konserwatyści w Watykanie. Rozmówcy gazety, wśród których znajdować się mają nawet wysoko postawieni duchowni, twierdzą, że papież Franciszek bardzo podzielił Kościół - najbardziej od czasu reform w latach 60. XX wieku.

Konserwatywny bunt przeciw papieżowi ma przybierać różne formy - od wygłaszania komentarzy, poprzez wzrost popularności konserwatywnych stron internetowych i pojawianie się publikacji nieprzychylnych Franciszkowi, po wycieki informacji do mediów.

Jeden z konserwatywnych duchownych skrytykował w rozmowie z "Washington Post" klimat sprzyjający liberałom w Kościele. - Stawanie w obronie prawdziwych nauk Kościoła sprawia, że wychodzi się na wroga papieża - stwierdził. - Mamy bardzo poważny problem, niepokojącą sytuację, w której katoliccy księża i biskupi mówią i robią rzeczy sprzeczne z nauką Kościoła - powiedział i dodał, że "papież nic nie robi, żeby ich uciszyć".

Gazeta przypomina, że o ile sama krytyka papieży nie jest niczym nowym, o tyle nigdy nie była ona aż tak publiczna. Podaje przykład listu otwartego, napisanego przez 500 brytyjskich księży, w którym można przeczytać, że "pojawiło się duże zamieszanie w naukach moralnych Kościoła".

Konserwatyści rozpoczęli też kampanię, w której sprzeciwiają się umożliwienia rozwiedzionym katolikom przystępowania do Komunii. W 2014 r. pięciu wysokich duchownych w Bolonii stworzyło tzw. manifest przeciw proponowanej zmianie. Z kolei w lipcu setki płyt DVD o podobnym przesłaniu zostały dostarczone do diecezji w Europie i Australii. W obu projektach uczestniczył kardynał Burke.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (323)