ŚwiatW Watykanie otwarto wystawę dedykowaną pamięci Jana Pawła II

W Watykanie otwarto wystawę dedykowaną pamięci Jana Pawła II

Dobro i piękno w nauczaniu Jana Pawła II - to
temat wystawy dzieł polskich i zagranicznych artystów, otwartej w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie.

W Watykanie otwarto wystawę dedykowaną pamięci Jana Pawła II
Źródło zdjęć: © AFP

13.10.2008 | aktual.: 13.10.2008 19:10

Na ekspozycję składa się około 40 prac dwudziestu artystów, w większości Polaków mieszkających za granicą, między innymi we Włoszech, Francji i Grecji.

W salonach ambasady zaprezentowano obrazy, rzeźby, kolaże, ikony, prace tradycyjne i nowoczesne, wykonane różną techniką. Obok rzymskich pejzaży można zobaczyć abstrakcyjne nawiązania do tytułów dzieł polskiego papieża, wśród nich kilka odwołujących się do "Tryptyku rzymskiego".

Są też prace kilkorga zagranicznych artystów, między innymi bardzo interesująca rzeźba lalki dłuta Chinki Lu Pin, absolwentki warszawskiej ASP i autorki projektu pomnika Fryderyka Chopina w Szanghaju.

Swe prace zaprezentowali także Marzena Guzińska-Porazik, Marta Kozińska, Bożena Kurek Di Maggio, Katarzyna Łata, Marek Olechowski, Peter Pollag, Barbara Ropelska, Witold Zakrzewski.

Wszystkie dzieła to rezultat pleneru, na którym spotkali się w Rzymie twórcy przybyli z Polski i różnych stron świata, by uczcić przypadającą 16 października 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II.

Wystawę otworzył w obecności ambasador Hanny Suchockiej arcybiskup Szczepan Wesoły, emerytowany duszpasterz Polonii.

Jedna z autorek zaprezentowanych prac Maria Pałasińska podkreśliła, że temat wystawy nawiązuje do papieskiego listu do artystów z 1999 roku.

Karol Wojtyła - artysta nas artystów kochał i rozumiał; porównując natchnienie z tchnieniem - inspiracją Ducha Świętego wyznaczał nam rolę w świecie współczesnym - powiedziała. Dodała następnie: wystawiam prace, w których widz może dosłownie przejrzeć się i poprzez znaki-symbole, takie jak krzyż papieski, chleb, ziemia, ziarno, barwy tęczy, poddać refleksji nad pięknem dobra i dobrem piękna.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)