PolskaW Warszawie odbędzie się Święto Niemego Kina

W Warszawie odbędzie się Święto Niemego Kina


Najstarszy zachowany polski film "Tajemnica pokoju nr 100", z udziałem Aleksandra Zelwerowicza i Stefana Jaracza, otworzy w piątek pierwszy festiwal "Święto Niemego Kina". W ciągu trzech dni w warszawskim Iluzjonie wyświetlonych zostanie kilkanaście filmów z Polski, Francji, Niemiec i Rosji.

W Warszawie odbędzie się Święto Niemego Kina

07.04.2003 | aktual.: 07.04.2003 14:53

Obraz

Całość prezentacji podzielono na kilka kategorii. W cyklu "Odnalezione filmy polskie" pokazany zostanie m.in. "Mocny człowiek" w reżyserii Henryka Szaro z 1929 roku oraz najstarszy polski film z 1914 "Tajemnica pokoju nr 100" nieznanego reżysera.

Podczas "Nocy horrorów" obejrzeć będzie można niemieckie "Cienie" Arthura Robinsona z 1923 roku, "Czarownice" Benjamina Christensena z 1922 roku, "Kota i kanarka" Paula Leni z 1927 roku.

Przygotowano również siedem krótkometrażowych komedii z najsławniejszymi komikami niemego kina - Maxem Linderem, Busterem Keatonem, Charli Chaplinem i Luisem Fazendą.

Inicjatorem festiwalu jest Filmoteka Narodowa. "To będzie podróż do początków kina. Pokażemy, jak kształtowały się gatunki filmowe - western, horror, science fiction, komedia i animacja. Wszystkim pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo, która filmom sprzed prawie 100 lat nada nową, współczesną jakość" - zapowiadają organizatorzy.

Wystąpią m.in.: Urszula Dudziak, Voo Voo i Maciek Maleńczuk. Specjalnym gościem z Francji będzie Pierre Courtet-Cohl, wnuk Emile'a Cohla, jednego z pierwszych na świecie reżyserów filmów animowanych. Courtet-Cohl zaprezentuje kolekcję filmów i wystawę poświęconą twórczości swojego dziadka.

Święto Niemego Kina stanowi część kampanii "Film w starym kinie" organizowanej przez miesięcznik "Film" i Filmotekę Narodową. Jej celem jest zgromadzenie funduszy na renowację przedwojennych polskich filmów znajdujących się w zbiorach Filmoteki Narodowej. Honorowy patronat nad akcją objęła Jolanta Kwaśniewska. (aka)

Zobacz więcej:
na stronach Festiwalu Kina Niemego

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)