W Warszawie o prawach człowieka
Sytuacja uchodźców i imigrantów w różnych
krajach oraz zagadnienia tolerancji i dyskryminacji to m.in.
tematy spotkań uczestników rozpoczętej w Warszawie
konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
(OBWE).
02.10.2006 | aktual.: 02.10.2006 19:35
Obrady potrwają do 13 października. Biorą w nich udział eksperci międzynarodowi, przedstawiciele rządów państw OBWE i reprezentanci organizacji pozarządowych.
Konferencji towarzyszą dwie ekspozycje fotografii. Od 2 do 4 października czynna będzie wystawa pt. "Niezasiedlone miejsca, wrażliwi ludzie: jak powinniśmy zalegalizować osiedlenie Romów i przezwyciężyć zamrożone konflikty?", a 5-6 października - wystawa "Romowie w Polsce", prezentująca historyczne i współczesne aspekty z życia Romów w naszym kraju.
Podczas dwutygodniowego spotkania uczestnicy konferencji będą rozmawiać też m.in. na temat wolnych mediów i dostępu do informacji, równości szans kobiet i mężczyzn, dostępu do wymiaru sprawiedliwości, wolności zrzeszania się.
Przedmiotem dyskusji będą także: demokracja na poziomie krajowym i lokalnym, sposoby zapobiegania torturom i metody zwalczania z handlu ludźmi.
Celem konferencji jest także przegląd realizacji zobowiązań państw OBWE w dziedzinie praw człowieka i zasad demokracji.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została utworzona w 1994 r. Należy do niej 55 państw, głównie europejskich, ale także USA i Kanada oraz państwa azjatyckie powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego. OBWE współpracuje też z krajami basenu Morza Śródziemnego (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Maroko i Tunezja)
, Japonią i Koreą.