W uroczystościach może uczestniczyć milion osób
W sobotnich uroczystościach żałobnych na Pl. Piłsudskiego może uczestniczyć nawet milion osób - szacuje stołeczny Ratusz. W przygotowanie uroczystości zaangażowanych będzie około 2 tys. funkcjonariuszy policji, straży miejskiej oraz służb medycznych.
Na czas uroczystości zostanie wydzielony specjalny sektor dla osób niepełnosprawnych. Ma on znajdować się na rogu ul. Wierzbowej i Pl. Piłsudskiego. Do sektora można wejść ulicą Wierzbową. W sektorze niepełnosprawni mogą przebywać wraz ze swoimi opiekunami.
Jak powiedział Marcin Ochmański ze stołecznego Ratusza, osoby niepełnosprawne zostaną dowiezione 13 samochodami z urzędu miasta. W okolicach Placu Piłsudskiego i Ogrodu Saskiego ma być ponad 20 karetek i siedem punktów medycznych. Około 300 ratowników będzie też pieszo patrolować okolice placu.
Na Placu Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim na zostać ustawionych 200 toalet. Będzie też rozdawana woda. Przygotowano 180 tys. półlitrowych butelek wody, które mają zostać rozdane uczestnikom uroczystości.
Rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska powiedziała, że planowane jest ustawienie około 50 sztuk 700-litrowych pojemników na śmieci.
Nad bezpieczeństwem zgromadzonych czuwać ma 1,6 tys. funkcjonariuszy, w tym 400 strażników miejskich. - Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą patrolować okolice Placu Piłsudskiego, Pałacu Kultury i Nauki, gdzie ma znajdować się parking dla autobusów oraz Krakowskie Przedmieście - powiedziała rzeczniczka Straży Miejskiej Monika Niżniak.
Uroczystości żałobne na Placu Piłsudskiego będące pożegnaniem wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, rozpoczną się o godz. 13. Pogrzeb prezydenta i jego małżonki odbędzie się w niedzielę, 18 kwietnia w Krakowie. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o godz. 14. Prezydent i jego żona spoczną na Wawelu.