Trwa ładowanie...
d1kz41j

W upały pomagajmy zwierzętom i nie zostawiajmy ich w aucie lub na słońcu

W upały zapewnijmy zwierzętom dostęp do wody i chłodnego miejsca, gdzie mogą schronić się przed słońcem - apelują obrońcy zwierząt. Przypominają też, by nawet na kilka minut nie zostawiać zwierzaków w rozgrzanych samochodach i apelują, by reagować na takie sytuacje - nawet jeśli trzeba wybić szybę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas upałów psa nie wolno zamykać w aucie nawet, jeśli stoi ono w cieniu
Podczas upałów psa nie wolno zamykać w aucie nawet, jeśli stoi ono w cieniu (WP.PL, Fot: Robert Kulig)
d1kz41j

Do Polski nadciąga fala upałów, w najbliższych dniach temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni. Upały są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt - przypominają ekolodzy.

"Teraz, kiedy dni będą bardzo gorące, zwracajmy szczególną uwagę, czy w samochodach nie jest pozostawione dziecko lub zwierzę. Nie bądź obojętny, widzisz reaguj, dzwoń" - apeluje Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!.

Również Towarzystwo Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej zachęca, by nie bać się i reagować w takich sytuacjach, dzwoniąc np. na numer 112 lub 997. Organizacja przypomina, że w przypadku zagrożenia życia zwierzęcia można zbić szybę w aucie. W czasie upałów zwierząt nie wolno też pozostawiać na słońcu (np. przed sklepami).

d1kz41j

Zamknięcie zwierzęcia w samochodzie w wysokiej temperaturze to znęcanie się nad nim, za co zgodnie z ustawą grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności - przypomina policja.

Także stołeczny ratusz apeluje, by w upalne dni pamiętać o potrzebach zwierząt i pomóc im przetrwać wysokie temperatury. Zachęca, by wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach niezwłocznie zgłaszać do straży miejskiej - na całodobowy nr telefonu 986.

Towarzystwo Obrony Zwierząt podkreśla również, że zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody. - Możemy udostępnić psom i kotom pomieszczenia, w których jest zimna podłoga (np. łazienki). Nie zostawiamy zwierząt na balkonach, w nagrzanych pomieszczeniach - podkreśla prezes organizacji Wojciech Muża.

Dodaje, że pies reguluje temperaturę poprzez ziajanie, więc nie należy mu zakładać kagańca, jeżeli nie ma takiej potrzeby.

d1kz41j

W przypadku udaru cieplnego, należy schłodzić zwierzę zimnymi okładami, przenieść w cień i w chłodne miejsce, dać dużo wody do picia - zalecana jest woda mineralna niegazowana zawierająca mikroelementy.

Organizacja przypomina też o wolno bytujących kotach i zachęca, by zostawiać im wodę przy okienkach piwnicznych.

W tym czasie szczególnej pomocy potrzebują dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Skorzystają one chętnie z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu. Można wystawiać im miski z wodą w okolicach drzew lub na parapetach.

- Podsumowując - jeżeli nie wiemy, jak pomóc zwierzakom, pomyślmy, jakie byłoby nasze oczekiwanie w takiej sytuacji - dodaje Muża.

d1kz41j

Podziel się opinią

Share
d1kz41j
d1kz41j
Więcej tematów