ŚwiatW UE o handlu organami i ludźmi

W UE o handlu organami i ludźmi

Za przyjęciem strategii walki z handlem organami ludzkimi opowiedziało się Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. W odrębnej rezolucji zaapelowało o podjęcie działań umożliwiających karanie za "gigantyczny handel" kobietami z Europy Wschodniej.

Handel organami stał się lukratywnym źródłem dochodów dla międzynarodowych organizacji przestępczych. W Europie Zachodniej na liście do przeszczepu nerki jest 40 tys. pacjentów, 15-30% z nich umiera zanim doczeka się operacji. Czas oczekiwania na przeszczep wynosi obecnie 3 lata, a w 2010 r. wydłuży się do 10 lat - wylicza raport przedstawiony deputowanym.

W tej sytuacji rozwinął się czarny rynek handlu organami. Młodzi ludzie, głównie z Europy Wschodniej, za 2,5-3 tys. dolarów oferują swe nerki do przeszczepu, za które biorcy płacą pośrednikom 100-200 tys. dolarów. Dawcy pochodzą najczęściej z Mołdawii, Ukrainy, Rosji, Bułgarii i Gruzji.

W przyjętej w środę rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne RE zaleca wprowadzenie ram prawnych pozwalających karać za ten proceder oraz przejrzystej rejestracji oczekujących, a także przyjęcie strategii zwiększenia liczby oficjalnych dawców.

Raport w sprawie handlu ludźmi ocenia, że jego ofiarą pada w całej Europie pół miliona osób, głównie kobiet i dzieci. "Gigantycznym handlem kobietami" i zmuszaniem ich do prostytucji zajmują się wysoce wyspecjalizowane gangi międzynarodowe.

Co roku do Europy Zachodniej sprzedawanych jest 120 tys. kobiet i dzieci, głównie z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Bułgarii i Rumunii. Według danych Interpolu ok. 300 tys. kobiet z krajów wschodnioeuropejskich uprawia prostytucję w Europie Zachodniej, ok. 8% z nich pochodzi z Polski.

Polska jest specyficzna, jeśli chodzi o handel kobietami i ich wykorzystywanie, jest bowiem równocześnie krajem docelowym, tranzytowym i krajem pochodzenia ofiar. Wiele zagranicznych gangów współpracuje z polskimi grupami przestępczymi, a duża część kobiet dopiero z Polski jest przerzucana na Zachód.

W przyjętej w środę rezolucji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało do wprowadzenia rozwiązań prawnych pozwalających karać za handel kobietami i związane z nim przestępstwa. Zdaniem deputowanych najważniejsze jest, by traktować kobiety jako ofiary przemocy, zapewniając im fizyczną ochronę oraz niezbędną pomoc.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)