Trwa ładowanie...
d2m1hv6
22-06-2007 12:30

W Tychach zabytkowy browar można zwiedzić w nocy

Do końca sierpnia, w piątki i
soboty, zabytkowy browar w Tychach można zwiedzać także nocą.
Pomysłodawcy nietypowej akcji podkreślają, że nocny spacer po
starym browarze, w blasku latarni, przy dźwiękach muzyki, wśród
opowieści o historii piwa i zakładu, to niepowtarzalne przeżycie.

d2m1hv6
d2m1hv6

Pomysł na nocne zwiedzanie zrodził się ze skłonności do pracy w nadgodzinach i odwiecznej ludzkiej tęsknoty za tajemnicą. Wychodząc późno z pracy dostrzegłam, jak niesamowitą atmosferę tworzą zabytkowe budynki wyłaniające się z mroków nocy. Odnosiło się wrażenie, jakby z ciemności szeptały duchy czterowiekowej przeszłości tego browaru - mówi koordynator Tyskiego Muzeum Piwowarstwa, pomysłodawczyni akcji Dorota Janas.

Za pomysłem poszedł scenariusz, dobór postaci i miejsc, w których miałyby się pokazywać, szukanie odpowiedniej muzyki, pomysły na oświetlenie i wybór osób do odegrania ról postaci, które zwiedzający spotykają w browarze. Są wśród nich m.in. klucznik, właściciel browaru książę Jan Henryk XI, stary piwowar, bednarz i jego córka oraz żony księcia Jana Henryka XV: Daisy i Klotylda. W role wcielili się pracownicy muzeum.

Wszystkie występujące w spektaklu postaci są autentyczne - to ludzie z historii browaru i ziemi pszczyńskiej. Autentyczne są też dzieje zabytkowych budynków, które podczas spaceru z latarniami poznają zwiedzający. Oprócz wędrówki po browarze zwiedzają oni muzeum i mogą napić się piwa w jego podziemiach. Nocne zwiedzanie ma ukazać pasjonatom warzenia piwa "ducha" starego browaru - w przenośni, i dosłownie, bo duchy także pojawiają się w spektaklu, np. zamknięty w ciemnościach duch słodownika.

W ubiegłym roku kilkanaście letnich, nocnych spektakli obejrzało blisko tysiąc osób, a zainteresowanie wejściówkami było kilkukrotnie większe. W tym roku zwiedzających ma być nieco więcej, zaplanowano ponad 20 spektakli. Ponieważ ilość miejsc i terminów nocnych wędrówek jest ograniczona, wejściówki można wygrać w organizowanym przez muzeum konkursie.

d2m1hv6

Tyskie Muzeum Piwowarstwa otwarto w listopadzie 2004 roku i od tamtego czasu odwiedziło je ok. 85 tys. zwiedzających, w tym kilka tysięcy gości z zagranicy. Miesięcznie muzeum i browar zwiedza 4-5 tys. osób. Obiekty te są jedną z głównych atrakcji śląskiego szlaku zabytków techniki.

Muzeum działa przy Tyskim Browarze Książęcym, należącym do Kompanii Piwowarskiej z globalnej grupy SABMiller. To największy w Polsce producent piwa. Sam tyski browar po niedawnym zwiększeniu mocy produkcyjnych z 5,5 do 8 mln hektolitrów piwa rocznie jest największy w Polsce i należy do największych w Europie.

Browar w Tychach został założony prawdopodobnie u schyłku XVI w., między 1593 a 1613 rokiem, ale pierwsze źródłowe wzmianki o nim pochodzą z 1629 r; był wówczas własnością rodu Promniców. W roku 1861 rozpoczął się bardzo intensywny rozwój zakładu; z tego okresu pochodzi jego zabytkowa architektura, m.in. unikatowa w skali europejskiej warzelnia. Już pod koniec XIX w. browar uchodził za najnowocześniejszy w Europie.

d2m1hv6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m1hv6
Więcej tematów