W ten weekend - 10. piknik lotniczy w Góraszce
Po raz dziesiąty w Góraszce pod Warszawą
odbędzie się w sobotę i niedzielę piknik lotniczy. Jego główną
atrakcją będzie w tym roku przelot F-16, a także pokazy
historycznych maszyn: Mustanga, Spitfire i Douglasa.
03.06.2005 18:35
Odbywający się od 1996 r. piknik to największa w rejonie stolicy impreza lotnicza o rodzinnym charakterze. W ubiegłym roku na pikniku gościło ok. 50 tys. ludzi, w poprzednich latach bywało nawet 100 tys. gości. Dochód z imprezy przeznaczany jest na cele charytatywne i statutowe Fundacji "Polskie Orły", której patronują biznesmen Zbigniew Niemczycki i jego małżonka.
W poprzednich latach na pikniku organizowano obchody wejścia Polski do NATO, stulecia lotnictwa, a rok temu świętowano akcesję do Unii Europejskiej. Patronat nad X Międzynarodowym Piknikiem Lotniczym w Góraszce objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Główna atrakcja pikniku, F-16 Fighting Falcon (walczący sokół) to samolot wielozadaniowy produkcji USA, którym niedługo będą latać także Polacy. Jego produkcję rozpoczęto w drugiej połowie lat 70. Do końca 2003 wyprodukowano 4129 egzemplarzy. Piloci Polskich Sił Powietrznych będą latać na pierwszych samolotach F-16 już w 2006 r. Wszystkie 48 maszyn ma się u nas znaleźć do końca 2008 r. F-16 przeleci nad Góraszką w sobotę i niedzielę - nie ma tam warunków, by mógł lądować i startować.
Widzowie będą mogli obejrzeć pokaz lotniczych akrobacji wielokrotnego mistrza świata i Europy Petera Besenyeiego, który do Góraszki przyleci po raz drugi ze swym samolotem Extra-330. Zaprezentuje się ponadto polski zespół akrobacyjny "Orlik" oraz zespół ze Słowacji.
Po raz pierwszy w Góraszce będzie można zobaczyć amerykański myśliwiec dalekiego zasięgu "Mustang". Jego wersja P-51D uznawana jest za najlepszy samolot myśliwski II wojny światowej. Powstał w USA na zamówienie Wielkiej Brytanii w 1940 r.
Po raz pierwszy będzie tam też można zobaczyć Douglasa A-26 Invadera - lekki bombowiec o wysokiej sprawności i silnym uzbrojeniu obronnym, który powstał w 1942 r., a w 1944 wprowadzono go do masowej produkcji.
Zebrani będą mogli też obejrzeć rozsławiony w Bitwie o Anglię myśliwiec Supermarine Spitfire LF Mk. XVIE. W tym roku w Góraszce Spitfire - eksponat Muzeum Lotnictwa w Krakowie - będzie stał na terenie dostępnym dla publiczności. Będzie też w sumie kilkadziesiąt innych samolotów, śmigłowców, szybowców i motolotni oraz ich wybitni piloci (w tym mistrz świata w lotach szybowcowych Jerzy Makula) i skoczkowie spadochronowi.
Oprócz maszyn latających co roku w Góraszce zbierają się też posiadacze zabytkowych samochodów i motocykli, którzy udostępniają swoje eksponaty do zwiedzania. Wieczorem na estradzie zagrają zespoły muzyczne.