Trwa ładowanie...

W tej partii działali dzisiejsi politycy PiS i PO - teraz znika

Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe - partia, która na polskiej scenie politycznej funkcjonowała od 1989 roku - przestaje istnieć. Pod koniec stycznia, ze względu na błędy proceduralne została wykreślona z rejestru partii politycznych.

Share
W tej partii działali dzisiejsi politycy PiS i PO - teraz znika
Źródło: wp.pl
d1uyr3w

O wykreśleniu ZChN zdecydował na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej Sąd Okręgowy w Warszawie, który prowadzi rejestr partii politycznych.

Jak powiedział szef ZChN Marian Papis, decyzja PKW była podyktowana niezłożeniem sprawozdania finansowego partii w określonym ustawowo terminie. - To znaczy my złożyliśmy sprawozdanie, ale na złym druku, co nie zostało uwzględnione - podkreślił. Jak dodał, ZChN ma prawo odwołać się od decyzji sądu z czego w najbliższym czasie skorzysta.

Papis zaznaczył, że pomimo tego, iż partia przestaje istnieć pod obecną nazwą, jej członkowie nie chcą kończyć swojej działalności. Dlatego - jak podkreślił - Zjednoczenie połączy się z ugrupowaniem, z którym dotychczas współpracowało, czyli z Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym. Dodał, że decyzja jeszcze nie została podjęta ostatecznie, ale wszystko wskazuje na taki rozwój sytuacji.

d1uyr3w

Nowa partia przyjmie prawdopodobnie nazwę Chrześcijański Ruch Społeczny.

Były działacz ZChN i b. prezes tego ugrupowania, obecnie europoseł PiS Ryszard Czarnecki powiedział, że ma do ZChN-u osobisty sentyment. - Pomimo, że to ugrupowanie przestaje istnieć, to i tak w pamięci będziemy mieli osiągnięcia z lat 90. - mówił. Jego zdaniem, partia ta ma już trwałe miejsce na kartach historii polskiej polityki.

Z powodu rozwiązania ZChN żal wyraził inny były polityk tej partii - wicemarszałek sejmu Stefan Niesiołowski. Podkreślił, że ugrupowanie to faktycznie nie ma realnego wpływu na polską politykę od dziesięciu lat. Przypomniał, że z ZChN wywodzi się wielu zasłużonych dla Polski polityków.

Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe powstało w 1989 roku. Założycielami ZChN byli m.in. działacze NSZZ "Solidarność", Niezależnego Zrzeszenia Studentów i młodzieżowych organizacji katolickich. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. ZChN zdobyło 49 mandatów w Sejmie i 9 w Senacie. Marszałkiem Sejmu został ówczesny prezes stronnictwa Wiesław Chrzanowski.

d1uyr3w

Kolejny sukces wyborczy działacze ZChN odnieśli w 1997 roku, kiedy współtworzyli Akcję Wyborczą Solidarność. Działaczami stronnictwa byli m.in. Marek Jurek, Kazimierz Marcinkiewicz czy Ryszard Czarnecki.

W 2007 roku ZChN przestał samodzielnie funkcjonować. W rok później ZChN został ponownie zarejestrowany z uaktualnionym statutem. W marcu tego roku odbył się w Łodzi Zjazd Krajowy. Nowym prezesem został łódzki radny, Marian Papis. Według niego, stronnictwo liczy obecnie 1350 członków.

d1uyr3w

Podziel się opinią

Share
d1uyr3w
d1uyr3w
Więcej tematów