Trwa ładowanie...
d3y57h1
24-05-2007 09:35

W tej grze nie ma przegranych

Napływ polskich imigrantów do Irlandii jest
korzystny nie tylko dla nich, ale także dla irlandzkiej gospodarki
- pisze w czwartek francuski dziennik "Le Monde".

d3y57h1
d3y57h1

"W tej grze nie ma przegranych. Polacy co roku przywożą do swojego kraju około 70 mln euro. Dla przeżywającej boom Irlandii Polacy są zaś szansą, gdyż napływ imigrantów z grubsza zaspokaja zapotrzebowanie na siłę roboczą. Bez nich gospodarka niewątpliwie rosłaby o kilka punktów wolniej" - czytamy w "Le Monde".

Gazeta podkreśla, że obecność Polaków ożywiła liczne sektory gospodarki - jak choćby rynek nieruchomości czy tanich linii lotniczych. Wzrósł też import produktów żywnościowych polskiej produkcji; banki, firmy ubezpieczeniowe i telekomunikacyjne zdobyły nowych klientów, a kościoły nowych wiernych. Media mają nowych czytelników, rozkwitły strony internetowe i dzienniki mające polskie wydania.

"Le Monde" podkreśla, że Polacy to "modelowi imigranci": są biali i katoliccy, przez co nastawienie do nich jest dobre i szybko się integrują. Dziennik zwraca uwagę, że od przystąpienia Polski do UE nie odbyła się w Irlandii ani jedna demonstracja przeciwko ich napływowi.

Gazeta pisze, powołując się na dane irlandzkiego Krajowego Urzędu ds. Szkolenia i Zatrudnienia (FAS), że zagraniczni pracownicy stanowią w Irlandii 11 proc. siły roboczej, a Polacy - 5 proc.

d3y57h1

Ważnym atutem jest znajomość anielskiego przez polskich imigrantów. Dzięki temu ich zarobki prawie dorównują pensjom Irlandczyków. Większość Polaków zarabia 1000-2000 euro miesięcznie na rękę.

Co drugi Polak w Irlandii wykonuje pracę fizyczną, m.in. w rolnictwie, przemyśle żywnościowym i budownictwie. Wielu znalazło zatrudnienie w hotelarstwie, handlu detalicznym czy branży restauracyjnej. Są jednak także dobrze wykształceni specjaliści, np. inżynierowie, architekci czy informatycy.

Jak pisze "Le Monde", 30 proc. polskich imigrantów nie zamierza zostawać w Irlandii na stałe, ale połowa rozważa kilkuletni pobyt. Według dziennika, od 2004 r. do Irlandii przyjechało 330 tys. Polaków. (APP)

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj