W Szwajcarii rozpoczęły się lankijskie rozmowy pokojowe
W Genewie rozpoczęły się rano oczekiwane od dawna pokojowe rozmowy przedstawicieli rządu Sri Lanki z separatystami z ugrupowania Tygrysów-Wyzwolicieli Tamilskiego Ilamu (LTTE). Do rozmów dochodzi w momencie ponownego wzrostu napięć na wyspie, grożących wybuchem nowej krwawej wojny domowej.
Bezpośrednio przed rozmowami żadna ze stron - rząd w Kolombo i Tamilskie Tygrysy - nie sprecyzowała swego stanowiska w negocjacjach, co zdaniem obserwatorów źle im rokuje.
Na kilka godzin przed pierwszym spotkaniem negocjatorów w Genewie, na północnym wschodzie Sri Lanki eksplodowały dwa ładunki wybuchowe - rannych zostało siedmiu policjantów lankijskich. W walkach, trwających od lipca, kiedy załamało się teoretycznie nadal pozostające jednak w mocy zawarte w 2002 roku porozumienie pokojowe, wynegocjowane przez mediatorów norweskich, na wyspie zginęło ponad tysiąc ludzi, w większości cywilów.
Separatyści - Tygrysy-Wyzwoliciele Tamilskiego Ilamu - od 1983 roku walczą o utworzenie niezależnego państwa na północy i wschodzie Sri Lanki, gdzie ludność tamilska - w przeciwieństwie do syngaleskiej reszty kraju - stanowi większość. Od tego czasu w walkach zginęło co najmniej 65 tys. ludzi.