W Szczecinie niebezpiecznie
Co trzecie przestępstwo popełniane w woj. zachodniopomorskim ma miejsce w Szczecinie, a ponad 61% mieszkańców województwa padło ofiarą przestępstwa w ciągu ostatnich dwóch lat - informuje "Głos Szczeciński".
Wczoraj odbyło się podsumowanie pracy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie za ubiegły rok. Z analizy wynika, że w ubiegłym roku nastąpił spadek przestępczości o ok. 9%. "Tendencja spadkowa utrzymuje się od czterech lat" - mówi nadisnp. Zdzisław Furtak, Komendant Miejski Policji w Szczecinie. - "Poprawiło to wizerunek Szczecina na tle innych miast wojewódzkich".
Największym problemem Szczecina są kradzieże mienia. Zatrzymanie sprawców bezpośrednio po kradzieży samochodów wyniosło zaledwie 4,3%. Najlepiej pod tym względem wypadają zatrzymania sprawców zabójstw, bójek oraz pobić.
Z danych policji wynika, że najbardziej zagrożone przestępczością jest centrum Szczecina. Znajduje się tu wiele nocnych klubów, hoteli, banków oraz różnego typu instytucji, co powoduje, że skupisko ludzi w śródmieściu jest wyjątkowo duże.
Wydział Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego przeprowadził natomiast badania poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców województwa. Większość badanych czuje się bezpiecznie na swoim osiedlu lub ulicy. Poczucie zagrożenia wzrasta, gdy chodzi o inne przestrzenie.
Zdecydowana większość osób ufa policji, ale co dziesiąty mieszkaniec zachodniopomorskiego twierdzi, że nie ma zaufania do funkcjonariuszy. Główne powody to: mała skuteczność, korupcja, opieszałość, niekompetencja oraz zbyt mała liczba patroli pieszych. (PAP)