Trwa ładowanie...
d1jtjum
12-08-2007 23:30

W Szczawnicy uczczono pamięć 600 łemkowskich rodzin

Dla uczczenia pamięci ponad sześciuset rodzin łemkowskich a także dla przypomnienia, że jeszcze cztery rodziny żyją w tym rejonie, zorganizowano w Szczawnicy I Festiwal Kultur Górskich - powiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Jerzy Pal.

d1jtjum
d1jtjum

W sobotę gospodarzami festiwalu byli górale, w niedzielę Łemkowie. Grały zespoły, były pokazy rzemiosła bo przecież tu od wieków obok siebie mieszkali Ruśniacy, Łemkowie i Górale. To tu przenikały się elementy kulturowe tych narodowości. Narodowości, bo wszyscy byli obywatelami Polskimi, choć, jak mówią starzy ludzie mieszkańcy Jaworek, Czarnej Wody, Szlachtowej czy Białej Wody jadąc do Szczawnicy mówili: jedziemy do Polski - przypomniał Pal.

Proboszcz Szlachtowej i Jaworek ksiądz Józef Włodarczyk przypomniał, że jeszcze w czasie II wojny światowej rozpoczęły się wysiedlenia Łemków. Początkowo miały być to dobrowolne wyjazdy do Związku Radzieckiego, potem wymuszane umową międzypaństwową między Polską a sowiecką Ukrainą o wymianie ludności. Ostatecznie przyszła Akcja Wisła, która na skutek oskarżeń ludności łemkowsko-rusińskiej o sprzyjanie Ukraińskiej Powstańczej Armii w 1947 roku spowodowała wysiedlenie praktycznie całej ludności łemkowskiej na Ziemie Odzyskane. Dodał, że dopiero od 1956 roku Łemkowie mogli starać się o pozwolenie powrotu na swe rdzenne tereny, pod warunkiem jednak, że ich ziemie i domy nie były zajęte przez innych obywateli Polski, a zwykle już tak było.

d1jtjum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jtjum
Więcej tematów